کلیسای بـِتقـِحـِم مقدس واقع در خیابان نظر و در مجاورت کلیسای آسدوادزادزین (مریم) مقدس در سال 1628م به دست خواجه پِطرُس ولیجانیان، بازرگان معروف دوران صفوی، بنا شده و مدفن وی و چند تن از اعضای خانواده اش نیز در حیاط کلیسا قرار دارد. کلیسای ببـِتقـِحـِم را می­ توان هم از نظر نقاشی ­های زیبای دیوارهای داخلی و هم از نظر نمای خارجی باشکوه­ترین کلیسای اصفهان دانست. به خصوص اینکه دارای بزرگ­ترین گنبد در میان کلیساهای جلفای اصفهان است.

پلان کلیسا از نوع تالارهای گنبددار مستطیل شکل است که در جهت شرقی-غربی قرار گرفته و دارای گنبدی دوجداره با هشت نورگیر در قسمت پایین گنبد است.

بنا هیچ گونه تزیین خارجی ندارد و ارتفاع آن از سطح زمین 25 و قطر آن 11 متر است. گنبد با چهار قوس به چهار ستون بزرگ متصل به دیوارهای شمالی و جنوبی بنا تکیه کرده. در سمت غربی کلیسا و در قسمت جلوی ورودی اصلی ایوانی دو طبقه قرار دارد و در بالای آن ناقوس خانه­ ی کلیسا، که در سال 1897م بنا شده، قرار گرفته است.

مصالح به کار رفته در ساختمان عبارت­اند از خشت و آجر. دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده­اند و بر روی تمامی آنها نقاشی­ هایی با موضوعاتی برگرفته از کتاب مقدس نقش بسته. در قسمت پایین دیوارها نیز از کاشی های لعابدار به رنگ­های نیلی و آبی برای تزیین استفاده شده است.