رهبر ارکستر و چهره بین‌المللی موسیقی کشورمان با بیان اینکه دیدار با رئیس‌جمهور باید چند بار در سال تکرار شود، گفت: موسیقی هنر پرخرجی‌ است از مسئولان می‌خواهم به هنرمندان این حوزه کمک کنند.

لوریس چکناوریان در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی ایرنا اظهار داشت: در جلسه‌ای که پنج شنبه شب، رئیس جمهور میزبان دورهمی هنرمندان و پیشکسوتان عرصه سینما، تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی با سلایق و طیف‌های مختلف بود برخی از هنرمندان از مشکلات و مطالبات خود سخن گفتند و او گوش داد، جلسه خوبی بود اما این نوع نشست‌ها باید چندین بار در سال برای یادآوری موضوعات تا حصول نتیجه برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وی با بیان اینکه هنر حرف اول را در هر مملکتی می‌زند و مهم‌ترین مباحث را می‌توان در غالب هنر مطرح کرد، اذعان داشت: برای آموزش هنرجویان موسیقی باید همانند کشورهای چین و ژاپن از اساتید خارجی دعوت کنیم تا بتوانیم یک ارکستر درجه یک برای اجرای آثار هنرمندان ایرانی داشته باشیم تا بتوانند با هنرمندان دنیا رقابت کنند.

این آهنگساز، رهبر ارکستر و چهره بین‌المللی موسیقی کشورمان گفت: هنر موسیقی بودجه بزرگ می‌خواهد و باید این افراد حقوق بالایی دریافت کنند تا بتوانند امرار معاش کنند. اما امروزه موسیقیدانان برای تامین مخارج خود باید همزمان چند جا کار کنند.

چکناوریان ابراز با تاکید بر اینکه قیمت سازهای موسیقی بسیار گران است، امیدواری کرد روزی برسد که هنرمندان ایرانی در تمام رشته‌ها بدونه دغدغه مالی بتوانند در راستای اعتلای فرهنگ و هنر گام‌های اساسی بردارند.

وی در خصوص تشکیل کارگروه مشترکی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فعالان عرصه هنر، برای بررسی مشکلات هنرمندان نیز گفت: تاکنون که کارگروهی تشکیل نشده، ببینیم و تعریف کنیم. 

این موسیقی‌دان با بیان اینکه جلسات هنرمندان با دولتمردان باید بیشتر و تداوم داشته باشد، گفت: موسیقی هنر پرخرجی است دولتمردان به موسیقی توجه بیشتری داشته باشد تا هنرمندان از ایران نروند.

چکناواریان به‌عنوان آهنگساز تاکنون بیش از ۷۵ اثر شامل ۶ اپرا، ۵ سمفونی، ۱ اوراتوریو، ۱ رکوئیم، آثاری در زمینهٔ موسیقی کُر، موسیقی مجلسی، موسیقی باله، پیانو و خوانندگی و همچنین کنسرتوهایی برای پیانو، ویولن، گیتار و پیپا، در کنار موسیقی‌های متن فیلم ساخته‌است. این آهنگساز شهیر کشورمان بسیاری از ارکسترهای مهم جهان از جمله ارکستر فیلارمونیک ارمنستان، ارکستر فیلارمونیک سلطنتی انگلستان، ارکستر فیلارمونیک سلطنتی لیورپول، ارکستر مجلسی انگلیس، ارکستر سمفونیک لندن را رهبری کرده‌است.

در کنار تمام آثار درخشان ساخته شده توسط این آهنگساز و رهبر ارکستر شهیر کشورمان؛ بی تریدد دو اپرای «خسرو و شیرین» و «رستم و سهراب» (اجرا شده در سال ۱۳۸۷ در پانزدهمین جشنواره موسیقی فجر) و سمفونی «شب قبل از عاشورا» (۱۳۹۷) جزو ماندگارترین آثار فاخر موسیقی ایران و از گنجینه‌های هنر موسیقی ملی و آیینی ایران‌زمین به شمار می‌روند.

به گزارش ایرنا در این ضیافت افطار هنرمندان با رئیس جمهوری حمید نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، جواد شمقدری تهیه کننده و کارگردان، دکتر فرهت عضو فرهنگستان هنر و رئیس بخش موسیقی آن، دژاکام کارگردان و پیشکسوت سینما، مسعود ده نمکی کارگردان و تهیه کننده، سید ضیاء هاشمی تهیه کننده، مرتضی شعبانی مستندساز، جواد بختیاری از حوزه هنرهای تجسمی و انسیه شاه حسینی کارکردان سینما در سخنان صمیمی با گلایه از بی توجهی های گذشته به عرصه سینما و هنر، دغدغه‌ها، مشکلات و پیشنهادات خود را در حوزه رفع مشکلات هنر و هنرمندان مطرح کردند.

حمایت از موسیقی سنتی و موسیقی نواحی، توجه به حقوق مؤلف، برنامه‌ریزی برای تقویت احساس تعلق خاطر به پدیده‌های ملی و دینی، ترسیم نقشه راه در حوزه فرهنگ و هنر، استفاده از ظرفیت هنرمندان پیشکسوت، توجه به آثار آهنگسازان ایرانی و حفظ و نگهداری آن، حمایت از تئاتر و هنرمندان این حوزه، توزیع عادلانه منابع بین همه فعالان فرهنگ و هنر، احداث سالن‌های نمایش در کنار مجتمع‌های مسکونی، فرهنگسازی در خصوص سرگرمی، توجه به بیمه و مسکن هنرمندان و تلاش برای ثبت جهانی خط نستعلیق از جمله مهم‌ترین محورهای مطرح شده توسط هنرمندان و فعالان این عرصه بود.