جناب آقای ظهوری سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، عصر روز سه‌شنبه شانزدهم شهریور با حضور در آستان قدس اچمیادزین با جاثلیق گارگین دوم رهبر دینی ارامنه دیدار کرد.

عالیجناب گارگین دوم با ابراز خیر مقدم به آقای ظهوری، به شرایط ناشی از جنگ اخیر اشاره کرد و ابراز اطمینان کرد که ارامنه از این آزمون تاریخی نیز با سربلندی عبور خواهند کرد.

ایشان با یادآوری رابطه و همزیستی تاریخی طرفین، کشور ایران را دوست همیشگی ارمنستان معرفی و بر ضرورت تحکیم دوستی دو کشور در همه زمینه‌ها تأکید کرد.

سفیر کشورمان نیز با ابراز خرسندی از ملاقات با رهبر دینی ارامنه، به موقعیت ارامنه به عنوان هموطنانی محترم و خوشنام اشاره کرد و زندگی آرام ارامنه در کنار دیگر ایرانیان را به عنوان الگویی از همزیستی پیروان ادیان توحیدی، یادآور شد

آقای ظهوری با مرور تلاش‌های برخی محافل برای سو استفاده از تفاوت‌های مذهبی و دینی برای دامن زدن به اختلافات و درگیری‌ها در صحنه بین‌المللی، همزیستی ارامنه و دیگر ایرانیان و نیز روابط دوستانه دو کشور را به عنوان الگویی قابل عرضه به دنیا بر شمرد.

سفیر کشورمان با تأکید بر دیدگاه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ضرورت حل و فصل اختلافات بین کشورهای منطقه از طریق گفتگو،  مذاکره را بهترین شیوه رفع اختلافات و حصول مطالبات دانست و ابراز امیدواری کرد اجرای دستور کار همکاری‌های مشترک به توسعه مناسبات هر دو کشور و رفاه مردم ارمنستان و ایران کمک کند.

جاثلیق گارگین دوم نیز بر آمادگی کلیسای حواری ارمنی برای پیگیری برنامه‌های مشترک با نهادهای ایرانی تأکید کرد.

سپس آقای طباطبایی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، با یادآوری احترامی‌که ایران برای جایگاه کلیسای ارمنی در حفظ هویت ارامنه قائل است، درباره برنامه‌های در دست پیگیری با بخش بین‌الملل کلیسای ارمنی، توضیحاتی ارائه کرد.

در پایان این دیدار، سفیر کشورمان در ارمنستان به همراه اسقف ناتان هوهانیسیان مدیر روابط بین‌الملل آستان قدس اچمیادزین از گنجینه آستان بازدید کرد.