بر اساس مصوبه امروز ستاد کلی کرونا از دوشنبه این هفته ۲۵ مرداد ماه تا شنبه آینده تعطیل اعلام شده است. با توجه به تصمیم‌ها و گفته‌های اعضای ستاد ملی کرونا و همچنین وضعیت بحرانی کشور در زمینه کرونا، به احتمال بسیار زیاد محدودیت‌های گسترده‌ای در جلسه امروز ستاد وضع خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به احتمال بسیار، امروز در جلسه ستاد ملی کرونا محدودیت‌های تازه و گسترده‌ای تصویب خواهد شد.

 منع گسترده تردد خودروها در همه محورهای مواصلاتی کشور و نظارت کامل بر این ممنوعیت احتمالا از مهمترین محدودیت‌های یاد شده است.

همچنین تعطیلی گسترده مشاغل با دربرگیری بالا از جمله محدودیت‌هایی است که احتمالا امروز و به مدت ۱۰روز لحاظ خواهد شد. 

مساله دیگر رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری مراسم محرم است. بر اساس تصمیمات کارگروه‌های ستاد ملی، برگزاری مراسم محرم در فضاهای سربسته و دسته‌روی‌ها ممنوع او شده است. اما هیات‌ها همچنان می‌توانند در فضای باز دایر باشند.

البته به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، قرار است محدودیت‌های دیگری هم اعمال شود. محدودیت‌هایی در حوزه تردد، فعالیت کسب‌وکارها، وضعیت کار ادارات دولتی و آموزشی. او گفته این محدودیت‌ها امروز تعیین می‌شود.

 

ماجرای تعطیلی کرونایی چه شد؟

این اظهارات درباره وضع محدودیت از ۲۳ مرداد در حالی است که هفته قبل سعید نمکی، وزیر بهداشت در نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کل کشور را داده و گفته بود برای اینکه این تعطیلی نتیجه‌بخش باشد نیروهای انتظامی هم باید پای کار بیایند.

البته پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای به ستاد ملی مقابله با کرونا ارجاع شد و در آنجا مسکوت ماند و به عبارتی با آن موافقت نشد. اما چند روز پیش این پیشنهاد دوباره از سوی فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران عنوان شد.

علیرضا زالی در راستای اعمال محدودیت‌های کرونایی جدید، پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داده و گفته بود: تنها راه مهار کرونا و کاهش آمار مرگ و میر، تعطیلی کامل (لاک‌داون) کشور است. او گفته بود باید تعطیلی دو هفته‌ای کشور را جدی بگیریم. اما این تعطیلی باید تصمیم حاکمیت باشد و نه تصمیم یک وزارتخانه یا دستگاه.

اما این اولین باری نیست که زالی مساله لاک‌داون را مطرح می‌کند. بعد از تعطیلات نوروز، زمانی که محدودیت جدید کرونایی وضع شد، زالی اعلام کرد روند اعمال محدودیت‌های کرونایی رضایت‌بخش نبوده و ما باید شاهد تعطیلی واقعی شهر باشیم. او گفته بود پیشنهاد ما لاک‎داون (اعمال محدودیت‌های سختگیرانه) شهر است نه وضع فعلی.

 

محدودیت کرونایی برای کسب‌وکارها؟

اما حالا نه خبری از تعطیلی کرونایی است و نه وضع قوانین دیگر. از ابتدای سال جاری تاکنون حداقل سه تا چهار مرتبه محدودیت‌های کرونایی جدید وضع شده است. محدودیت‌هایی که بیشتر شامل حال مشاغل و مراکز آموزشی و فرهنگی و تفریحی است. اما برخلاف سال گذشته، نه اصناف جدیدا تن به تعطیلی‌ها داده‌اند و نه مردم این روند را جدی می‌گیرند.

به عبارتی در تمام دفعاتی که محدودیت‌ها وضع شده، روند رفت و آمد مردم و فعالیت اصناف مانند روزهای عادی ادامه داشته است.

مردم می‌گویند تعطیلی‌ و محدودیت کرونایی راه به جایی نمی‌برد و تنها راهکار خروج از این شرایط تسریع روند واکسیناسیون است. اما نکته قابل توجه دیگر این است که در حالی مساله تعطیلی کرونایی مطرح شده که ستاد ملی مقابله با کرونا رسما اعلام کرده هیات‌های عزادارای می‌توانند امسال دایر باشند.