به نقل از سایت: www.irna.ir

جلیل جباری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این فیلم مستند توسط موسسه فیلم سازی «بون پیوش» فرانسه فیلمبرداری شده است.

وی اظهار داشت: این موسسه فیلم مستندی را در مورد آثار تاریخی و فرهنگی ایران در دست تهیه دارد که بخشی از آن به آذربایجان غربی اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: گروه فیلمبرداری این موسسه از زوایای مختلف قره کلیسا و 2 کلیسای اقماری آن فیلمبرداری کرده اند که قرار است از کانال تلویزیونی RT فرانسه پخش شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی بیان کرد: قره کلیسا یکی از آثار شاخص تاریخی ایران به شمار می رود که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده و مورد توجه خبرگزاری ها، شبکه‌های خبری و گردشگران کشور‌های مختلف است.

به گزارش ایرنا، قره کلیسا یکی از زیباترین و پر نقش و نگارترین کلیساهای ارامنه در ایران به شمار می رود که با سنگ های تراشیده سیاه و سفید ساخته شده است؛ 2 گنبد 24 و 18 متری آن را نیز باید به زیبایی هایش اضافه کرد.

تعداد دیرهای اطراف کلیسا 44 باب و مساحت کل مجموعه اندکی بیشتر از 6 هزار مترمربع بوده و از جمله مهمترین شاخصه های قره کلیسا می توان به تزئین این اثر باستانی به داستان های شاهنامه اشاره کرد که زیبایی خاصی به این اثر بخشیده است.

مهمترین شاخصه این کلیسا قرار گرفتن آن در دل شهرها و روستاهای مسلمان نشین بوده و تجمع سالانه مسیحیان -آیین باداراک- با استقبال قابل توجه مسلمانان منطقه همراه است.