به نقل از سایت: www.yerevan.mfa.ir

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (چهارشنبه 8 اسفندماه) با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر لاریجانی در این دیدار انتخاب مجدد پاشینیان به عنوان نخست وزیر ارمنستان را تبریک گفت و افزود: امیدوارم در دوران نخست وزیری جنابعالی همکاری های سیاسی و پارلمانی دو کشور گسترش یابد.

همکاری های ایران با ارمنستان در تمام زمینه ها امکان پذیر است

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس ایران علاقه مند به توسعه روابط با ارمنستان هستند، ادامه داد: نگاه مثبتی به همکاری های پارلمانی بین دو کشور و توسعه آن وجود دارد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با تاکید بر اینکه همکاری های ایران با ارمنستان در تمام زمینه ها امکانپذیر است، اظهار داشت: ایران هیچ محدودیتی برای توسعه همکاری ها با ارمنستان قائل نشده است و مصالح منطقه ایجاب می کند که کشورهای منطقه با یکدیگر روابط دوستانه داشته باشند.

ایران و ارمنستان در حوزه اقتصادی نیز می توانند همکاری های خود را گسترش دهند

وی با بیان اینکه ایران و ارمنستان در حوزه اقتصادی نیز می توانند همکاری های خود را گسترش دهند، افزود: شرکت های خوبی در ایران در حوزه فناوری اطلاعات، ساخت و ساز ساختمان و راه ها فعال هستند که می توانند با ارمنستان همکاری کنند.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه دو کشور ایران و ارمنستان باید از ظرفیت های قانونی همانند اتحادیه اوراسیا برای توسعه روابط اقتصادی استفاده کنند، ادامه داد: همکاری های بانکی بین دو کشور باید توسعه یابد تا فعالیت تجاری که بین دو کشور فعال هستند، تسهیل شود.

ظرفیت های زیادی برای توسعه روابط دو کشور در حوزه حمل و نقل و ترانزیت انرژی وجود دارد

وی با بیان اینکه همکاری های اقتصادی بین ایران و ارمنستان باید سامان یابد، تصریح کرد: ظرفیت های فراوانی برای توسعه روابط دو کشور در حوزه حمل و نقل، ترانزیت انرژی، گردشگری و دانشگاهی وجود دارد.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه روابط دو کشور باید با درایت توسعه یابد، چرا که برخی کشورها در گسترش این همکاری ها مزاحمت ایجاد می کنند، افزود: ایران و ارمنستان دو کشور همسایه هستند که فرهنگ این دو کشور نیز به یکدیگر بسیار نزدیک است.

نگاه مثبتی به همکاری های پارلمانی بین دو کشور وجود دارد

دکتر لاریجانی با بیان اینکه نگاه مثبتی به همکاری های پارلمانی بین دو کشور وجود دارد، ادامه داد: رایزنی های مختلفی با نمایندگان ارامنه در مجلس برای توسعه همکاری ها با کشور ارمنستان صورت می گیرد و مجلس ایران از توسعه روابط بین دو کشور حمایت می کند.

نخست وزیر ارمنستان:همکاری های ایران و ارمنستان باید در بالاترین سطح قرار گیرد

پاشینیان نخست وزیر کشور ارمنستان در این دیدار با اشاره به تغییر نظام حاکمیتی این کشور به نظام پارلمانی گفت: همکاری های ایران و ارمنستان باید در بالاترین سطح قرار گیرد که یکی از زمینه های همکاری در حوزه اقتصادی است.

وی با بیان اینکه هدف اول ارمنستان این بوده که فناوری اطلاعات را پیشرو در عرصه اقتصادی قرار دهد، افزود: عرصه صنعت و فناوری اطلاعات باید در ارمنستان توسعه یافته و پایه توسعه اقتصادی کشور شود.

سفرها بین مسئولان دو کشور باید متقابل و مداوم باشد

نخست وزیر ارمنستان با تاکید بر اینکه پس از انقلاب سال گذشته در این کشور، ارمنستان مستقل تر فعالیت می کند، ادامه داد: هدف ارمنستان این بوده که روابط خود را با کشورهای همسایه گسترش دهد و  ارمنستان در هدفگذاری سیاست خارجی خود برقراری روابط مناسب با تمامی کشورها را مدنظر قرار داده است.

وی با بیان اینکه راهکارها برای توسعه روابط بانکی بین دو کشور در دیدار با آقای روحانی مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: همکاری های اقتصادی بین کشورهای همسایه می تواند گسترش یابد و برای مقابله با چالش های امروز باید برنامه های بلندمدتی بین کشورها ترسیم شود.

نخست وزیر ارمنستان با بیان اینکه این سفر آغاز فصل جدیدی برای توسعه روابط و همکاری ها بین دو کشور خواهد بود، ادامه داد: سفرها بین مسئولان دو کشور باید متقابل و مداوم باشد و زمانی که جامعه ارامنه خود را در ایران آزاد می بینند، این موضوع عاملی موثر برای توسعه روابط دو کشور و ارتباطات دوستانه بین ایران و ارمنستان است.