به نقل از سایت: www.alikonline.ir

 

دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان صبح روز دوشنبه با ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان دیدار و گفت‌ و گو کرد.

به گزارش ایسنا، در دیدار وزیر خارجه ارمنستان از کشورمان که به دعوت رسمی ظریف صورت گرفته است، آخرین روند روابط دو جانبه و موضوعات مهم منطقه‌ یی و بین‌ المللی مورد بحث و تبادل نظر وزیران خارجه دو کشور قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با مستحکم و دوستانه خواندن روابط دو کشور که بر پایه روابط عمیق فرهنگی و ارتباطات مردمی و همچنین در چارچوب احترام متقابل براساس منافع مشترک و حسن همجواری شکل گرفته است، مواضع دو کشور در موضوعات مهم منطقه و جهان را نزدیک و حمایت‌ های متقابل دو کشور از یکدیگر در عرصه مجامع بین‌ المللی را با اهمیت خواند.

وزیر امور خارجه کشورمان با تشریح رویکرد سیاست خارجی دولت روحانی به‌ ویژه در بخش تقویت همکاری‌ ها با همسایگان، اهمیت روابط بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان را مورد تأکید قرار داد.

ظریف با مرور بر مناسبات دو کشور در حوزه‌ های مختلف همکاری‌ های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی ارتقای روابط در زمینه‌ های مختلف را مورد تأکید قرار داد و با توجه به ظرفیت‌ های موجود برای تعمیق حوزه اقتصادی روابط دو کشور و هم سطح با مناسبات سیاسی، همکاری‌ ها در بخش‌ های مختلف از جمله حمل و نقل، انرژی و روابط بانکی را با همتای ارمنی خود مورد تبادل نظر قرار داد.

فعال‌ سازی مجدد کمیسیون مشترک همکاری‌ های اقتصادی دو کشور در دوره جدید روابط و با توجه به تغییر مسوول ارمنی این کمیسیون از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه کشورمان بود که در آن تحرک بخشیدن به روابط دو کشور با برگزاری نشست‌ های کمیسیون متشرک همکاری‌ ها مورد تأکید قرار گرفت.

ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در این دیدار با اشاره به سابقه روابط دو کشور، آمادگی کشورش برای ارتقای همکاری‌ ها در زمینه‌ های مختلف را اعلام و با توجه به فضای مثبت گفت‌ و گوهای انجام شده ابراز امیدواری کرد: مناسبات دو کشور بیش از پیش در مسیر منافع متقابل گسترش یابد.

در این دیدار طرف ارمنستانی نیز از دکتر ظریف برای دیدار از ارمنستان دعوت به‌ عمل آورد.

نعلبندیان همچنین با استقبال از گفت‌ و گوهای جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 ابراز امیدواری کرد: این گفت‌ و گوها با اهتمام دو طرف مذاکره به نتایج مثبت دست یابد.

دو طرف در این دیدار از حل مسالمت‌ آمیز بحران قره‌ باغ حمایت کردند.

ظریف و ادوارد نعلبندیان، وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان همچنین در این دیدار تحولات مهم منطقه از جمله وضعیت سوریه و اوکراین را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند