به نقل از سایت: www.isna.ir

 

دو سناتور آمریکایی حامی ارمنی ها تلاش رسمی خود را برای صدور قطعنامه ای در جهت به رسمیت شناختن «نسل کشی ارامنه» آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، مارک کرک، سناتور جمهوری خواه ‌آمریکایی در این خصوص گفت: سال آینده صدمین سالگرد قتل‌عام یک و نیم میلیون ارمنی توسط ترک‌های عثمانی خواهد بود. آمریکا باید سرانجام به اتحادیه اروپا و 11 کشور متحد خود در ناتو بپیوندد تا با به رسمیت شناختن این واقعه، یاد قربانیان آنرا گرامی داشته و حقوق بشر را در سطح بین‌المللی رهبری کند.

ارمنی ها معتقدند که یک و نیم میلیون تن از اجدادشان در سال های 1915 و 1916 توسط امپراطوری عثمانی کشته شده اند. این در حالی است که ترکیه این میزان را تنها 500 هزار تن دانسته و با رد نسل‌کشی، این کشته‌ها را به درگیری ها و گرسنگی در جنگ جهانی اول نسبت می دهد.

باب منندز، دیگر سناتور دموکرات آمریکایی نیز در این خصوص عنوان کرد: این قطعنامه بر ‌آن تاکید دارد که ما این تراژدی را یاد خواهیم کرد و یاد ارمنی های بی گناهی را که از وطن خود دور شده و کشته شدند، گرامی می داریم. نسل‌کشی ارمنی ها باید به رسمیت شناخته شود تا از رخداد دوباره چنین حوادثی جلوگیری به عمل آید.

این لایحه باید در گام اول در کمیته روابط خارجی سنا بررسی شود. دولت باراک اوباما،‌ رئیس جمهوری آمریکا مخالف صدور چنین قطعنامه ای است.