به نقل از سایت: www.imna.ir

 

اینکه در شهری همچون اصفهان با پیشینه و سابقه ای مذهبی، که از دوران صفویه همچنان به قوت خود باقی مانده است، مجموعه ای از کلیساهای دیدنی و تاریخی به جا مانده باشد نکته ای در خور توجه و بررسی است.

کلیسا مکان عبادت پیروان دین مسیحیت محسوب می شود و اینکه در شهری مسلمان نشین، از وجود عبادتگاه های متعدد سایر ادیان نمی توان بی خبر ماند، نشان از نوع نگرش و نحوه برخورد مردم اصفهان در گذشته با صاحبان ادیان دیگر دارد.

اما کلیسای بِت لِحِم یکی از کلیساهای نسبتاً بزرگ شهر اصفهان است. این کلیسا بسیار نزدیک به کلیسای هاکوپ و کلیسای مریم مقدس و در شمال این دو کلیسا قراردارد. کلیسای بیت لحم در زمان حکومت صفویه و توسط شخصی به نام خواجه پطرس ولیجانیان بازرگان معروف دوران صفوی، بنا شده و مدفن وی و چند تن از اعضای خانواده اش نیز در حیاط کلیسا قرار دارد. خیابانی در محله جلفای اصفهان هم به نام خواجه پطرس نام‌گذاری شده‌است.

کتابی به نام «نگارنامه و راهنمای کلیسای بت لحم جلفای اصفهان» درباره این کلیسا به چاپ رسیده‌است.

کلیسای بدقِهم (بت لحم) را می توان هم از نظر نقاشی های زیبای داخلی و هم از نظر نمای خارجی باشکوهترین کلیسای اصفهان دانست. به خصوص اینکه دارای بزرگ ترین گنبد در میان کلیساهای جلفای اصفهان است.

پلان کلیسا از نوع تالارهای گنبددار مستطیل شکل است که در جهت شرقی غربی قرار گرفته و دارای گنبدی دوجداره با هشت نورگیر در قسمت پایین گنبد است. بنا هیچ گونه تزیین خارجی ندارد و ارتفاع آن از سطح زمین ۲۵ و قطر آن ۱۱ متر است.

گنبد با چهار قوس به چهار ستون بزرگ متصل به دیوارهای شمالی و جنوبی بنا تکیه کرده. در سمت غربی کلیسا و در قسمت جلوی ورودی اصلی ایوانی دو طبقه قرار دارد و در بالای آن ناقوس خانه ی کلیسا، که در سال ۱۸۹۷م بنا شده، قرار گرفته است.

مصالح به کار رفته در ساختمان عبارت اند از خشت و آجر. دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده اند و بر روی تمامی آنها نقاشی هایی با موضوعاتی برگرفته از کتاب مقدس نقش بسته. در قسمت پایین دیوارها نیز از کاشی های لعابدار به رنگ های نیلی و آبی برای تزیین استفاده شده است.

برای بازدید از این کلیسا به میدان جلفا واقع در خیابان نظر شرقی اصفهان مراجعه کنید...