منبع: www.hyeli.com

 

نماینده ارامنه شمال در مجلس با اشاره به کاهش پنجاه درصدی اعتبار مربوط به اقلیت‌های دینی در لایحه بودجه 93، گفت که در بودجه 93 اعتبار مربوط به چهار اقلیت دینی شناخته شده در کشور 2.5 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

کارِن خانلاریان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: ‌در سال 92 بودجه اقلیت‌های دینی پنج میلیارد تومان مصوب شده بود البته این مقدار به طور کامل پرداخت نشده و احتمالاً تا پایان سال تنها 1.5 میلیارد تومان آن پرداخت می‌شود.

وی افزود: استدلال دولت در مورد اعدام و ارقام بودجه 93 استدلالی منطقی است که بودجه واقع‌بینانه و ارقام به صورت واقعی پیش‌بینی شوند. به ویژه اینکه در سال گذشته بهترین حالت برای تخصیص اعتبارات مختلف پنجاه درصد بوده است.

نماینده ارامنه شمال در مجلس یادآور شد: رویه چند سال قبل این بوده که بودجه‌های مصوب به صورت کامل اختصاص نمی‌یافته اما ما امیدواریم با قول مساعد دولت یازدهم 2.5 میلیارد تومان پیش‌بینی شده در بودجه 93 برای اقلیت‌های دینی به صورت کامل به آنها اختصاص یابد.

خانلاریان با ابراز امیدواری نسبت به بهبود تدریجی شاخص‌های اقتصادی در سال آینده، به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم در مجلس قوانین و طرح‌های لازم را در این باره تدوین و به تصویب برسانیم چرا که اقتصاد مقاومتی برنامه مهمی در راه رسیدن به شاخص‌های مطلوب اقتصادی در شرایط تحریم‌ها خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر نکات بنیادین اقتصاد مقاومتی در سال آینده عملیاتی شود این می‌تواند نوید بهتر شدن وضعیت اقتصادی را بدهد که به تبع آن می‌توان به تخصیص کامل اعتبارات پیش‌بینی شده در بودجه 93 امیدوار بود.

نماینده ارامنه شمال در مجلس با بیان اینکه بودجه اقلیت‌های دینی صرف فعالیت‌های دینی، آموزشی، فرهنگی و ورزشی آنها می‌شود، تصریح کرد: این بودجه به ارامنه (ارامنه شمال و جنوب)، آشوریان، یهودیان و زرتشتیان اختصاص می‌یابد.

خانلاریان یادآور شد: مشخصاً در مورد ارامنه ما سه خلیفه‌گری داریم که اعتبارات بودجه‌ای از طریق آنها صرف نگهداری و تعمیر مدارس، کمک به مستمندان و کمک به انجمن‌های مربوطه می‌شود. همچنین بخشی از این اعتبارات نیز صرف نگهداری از 300 کلیسای تاریخی ارامنه در ایران می‌شود چرا که نگهداری آنها قدری هزینه‌بر است. البته میراث فرهنگی، استانداری‌ها و دولت کمک‌های خوبی در این راستا انجام دادند که امیدواریم تداوم پیدا کند.

وی با اشاره به مشکلات مالی مطبوعات و نشریات مربوط به ارامنه، اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم از طریق وزارت ارشاد اقداماتی برای حل مشکلات نشریات ارامنه انجام دهیم چرا که در حال حاضر به دلیل نبود بودجه کافی برای حفظ این نشریات با مشکلاتی مواجه هستیم.