به نقل از سایت www.imna.ir.com

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: «از آغاز جمهوری اسلامی ایران، چه در قانون اساسی و چه در نگاه نظام، جایگاه و هویت ادیان آسمانی به رسمیت شناخته شده و بر این اساس همه اقلیت‌های رسمی دینی می‌توانند به برگزاری مراسم، عبادات و اعمال دینی خود بپردازند».

به گزارش ایمنا، رییس‌جمهور با بیان اینکه «دولت خود را موظف به اجرای منشور حقوق شهروندی در کشور می‌داند»، گفت: «باید به‌گونه‌ای عمل کنیم تا بتوانیم ایران را به عنوان الگویی که در آن پیروان ادیان مختلف در کنار یکدیگر با هم همزیستی مسالمت‌آمیز دارند به جهان معرفی کنیم».

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه «بر اساس قانون اساسی، اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و در سرنوشت خود و کشورشان دخالت داشته و نقشی تعیین کننده ایفا می‌کنند»، گفت: «دولت تدبیر و امید همانطور که در شعارهای خود اعلام کرده به حقوق شهروندی معتقد و پایبند بوده و به دنبال تدوین منشور حقوق شهروندی است».

اقلیت‌های دینی در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس همراه با ملت ایران بوده اند

روحانی افزود: «در زمینه تدوین منشور حقوق شهروندی در حال حاضر در حال رایزنی با حقوقدانان توانمند کشور هستیم که به محض آماده شدن، این منشور در اختیار رسانه‌ها، مجامع دانشگاهی و نخبگان قرار می‌گیرد تا بتوانیم نظرات آنان را در این زمینه لحاظ کرده و پس از اعمال نظرات به عنوان منشور حقوق شهروندی منتشر کنیم».

وی با اشاره به اینکه «ما باید تنوع فرهنگ‌ها را در عمل و رفتار بپذیریم»، اظهار کرد: «اقلیت‌های دینی در کشور ما در صحنه‌های گوناگون از جمله در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس همراه با ملت ایران بوده اند و همه ما در سرزمینی واحد، ملتی متحد بوده‌ایم؛ بنابراین اگر سختی بوده برای همه بوده و اگر رفاهی هم باشد، برای همگان است».

روحانی با تاکید بر اینکه «یکی از شعارهای دولت تدبیر و امید تعامل سازنده با جهان بوده است که تا پایان بر آن استوار خواهد بود»، گفت: «دولت در این راستا تلاش فراوانی داشته و در همین مدت محدود گذشته از آغاز کار دولت توانسته بسیاری از کارهای سخت را در زمینه‌های گوناگون از جمله سیاست خارجی انجام دهد».

احترام اقلیت‌ها به فرهنگ عاشورا بسیار ارزشمند و مغتنم است.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: «مشکلات با همت آحاد ملت ایران پشت سر گذاشته خواهد شد و در این مسیر هیچ فرقی بین مسلمانان و اقلیت‌های دینی وجود ندارد کما اینکه لابی اینها مثل لابی ارامنه می‌تواند در روابط خارجی موثر باشد».

وی با تاکید بر اینکه «ایران کشور همه ماست و توسعه و رفاه آن به همه ملت تعلق دارد»، تصریح کرد: «دولت خواستار آن است که جایگاه همه ادیانی که قانون اساسی آنها را به رسمیت شناخته حفظ و پیروان این ادیان بتوانند به حقوق مشروع خود برسند و در این راستا اگر مشکلی هم وجود دارد باید رفع شود».

روحانی همچنین با اشاره به ایام عزای سرور و سالار شهیدان از ارامنه ایران که در این مراسم حضور دارند تجلیل کرد و گفت: «امام حسین(ع) شخصیتی است که ورای همه ادیان و مذاهب مورد احترام همه آزادگان قرار دارد و از نظر ما احترام اقلیت‌ها به این فرهنگ بسیار ارزشمند و مغتنم است».

رییس‌جمهور تصریح کرد: «امیدوارم همه باهم دست به دست یکدیگر داده تا بتوانیم ایرانی با چهره بهتر و آبادتر در جهان داشته باشیم».

روحانی خاطرنشان کرد: «دولت وظیفه خود می‌داند بر اساس وظایف و مقررات و بالاتر از آن طبق آموزه‌های اسلام در راستای برطرف کردن مشکلات اقلیت‌های دینی در کشور تلاش کند».

در این نشست همچنین اسفندیار بختیاری نماینده زرتشتیان، سیامک مره‌صدق نماینده کلیمیان، کارن خانلاریان نماینده ارامنه شمال و روبرت بِگلاریان نماینده ارامنه جنوب در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از انتخاب دکتر روحانی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران تصریح کردند: «در کلیات نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقلیت‌های دینی نگاهی برابر وجود داشته و پیروان ادیان گوناگون از حقوق مساوی برخوردار هستند».

اعضای مجمع نمایندگان اقلیت‌های دینی خاطرنشان کردند: «اقلیت‌های دینی همواره مدافع تمامیت ارضی کشور بوده‌اند و در سال‌های انقلاب در زمره پشتیبانان مبارزات استبدادستیزانه مردم بوده و پس از آن در سال‌های دفاع مقدس دوشادوش سربازان و رزمندگان برای دفاع از کشور جنگیده و شهدایی را نیز به کشور هدیه کرده‌اند».

آنها همچنین اظهار کردند: «اگر کیفیت زندگی و ظرفیت‌های جوامع اقلیت‌های دینی در تبلیغات و اطلاع‌رسانی به‌گونه‌ای دقیق انعکاس یابد، می‌تواند در نوع نگاه دنیا نسبت به ایران تاثیر داشته باشد».