روبرت بگلریان: نماینده دوره‌ هفتم، هشتم، نهم مجلس شورای اسلامی بوده و هم‌اکنون نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه نمایندگان ارامنه اصفهان و جنوب کشور در مجلس شورای اسلامی است.

 

روبرت بگلریان، نمایندهٔ ارامنهٔ جنوب ایران در مجلس شورای اسلامی، در سال 1340 خورشیدی در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در تهران گذراند. سپس به دلیل وابستگی های خانوادگی و انتقال شغلی پدرش، به همراه خانواده به اصفهان نقل مکان کرد. دوران دبیرستان را در اصفهان سپری کرد و در رشتهٔ ریاضی فیزیک فارغ التحصیل شد. اخذ دیپلم دبیرستان وی مصادف شد با تعطیلی دانشگاه ها و آغاز انقلاب فرهنگی. او اگرچه در سال های نوجوانی و جوانی با ورزش میانهٔ خوبی داشت ولی پس از اخذ دیپلم متوسطه، همچون بسیاری از جوانان ایران که انقلاب و جنگ را تجربه کرده اند، جذب مطالعات فرهنگی، هنری و به ویژه علوم انسانی شد. از همان سال های اول انقلاب به فعالیت فرهنگی و ادبی در باشگاه فرهنگی - ورزشی آرارات اصفهان پرداخت. سپس عضو هیئت مدیرهٔ این باشگاه شد و در این مقام انجام وظیفه کرد.

 بگلریان همواره در زندگی اجتماعی ارامنهٔ اصفهان نقش بسزایی داشته است. او با تقبل مسئولیت هایی چون عضویت در هیئت ها و کمیته های اجرایی مراسم و برنامه های فرهنگی و سیاسی فعالیت های خود را ادامه داد. در عین حال همواره تحولا ت سیاسی و اجتماعی و فرهنگی کشور را از نزدیک دنبال می کرد.

 بگلریان تحصیلات عالیهٔ خود را از سال 1368 در دانشگاه اصفهان شروع کرد و دورهٔ کارشناسی را در رشتهٔ اقتصاد نظری با موفقیت به اتمام رسانید.

 سپس در سال 1372 در مقطع کارشناسی ارشد علوم اقتصادی همان دانشگاه پذیرفته شد و به ادامهٔ تحصیل پرداخت.

از سال 1372 و هم زمان با شروع تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در وزارت امور اقتصاد و دارایی استخدام و در ادارهٔ کل استان اصفهان در سمت ممیز مالیاتی مشغول به کار شد. او پس از دو سال کار در سمت ممیز مالیاتی به عنوان کارشناس اقتصادی ادامه فعالیت داد و در مقام مسئول دفتر تحقیقات مالیاتی ادارهٔ کل به انجام وظیفه پرداخت.

در سال 1375 موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد شد و تا سال 1379 در کنار فعالیت در ادارهٔ کل دارایی اصفهان و انجام پژوهش های علمی در خارج از سازمان نیز به فعالیت می پرداخت. در کنار فعالیت اداری و پژوهشی دو سال نیز با سازمان مدیریت صنعتی (واحد اصفهان) همکاری داشت و در آنجا به تدریس بازاریابی مشغول بود.

از آبان 1379 به تهران منتقل شد و در معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی خدمت خود را آغاز کرد که تا ورود به مجلس هفتم (7 خرداد 1383) ادامه داشت. همچنین از سال 1381 تا کنون عضو هیئت تحریریهٔ فصلنامهٔ پیمان است.

بگلریان در دوره های هفتم و هشتم مجلس عضو کمیسون اقتصادی شد و به علت داشتن تجربه و مهارت در زمینهٔ اقتصاد عضو کمیسیون مشترک بررسی لایحهٔ مبارزه با پول شویی گردید. سپس در مجلس نهم به عنوان عضو کمیسیون انرژی انتخاب شد. او در تمامی ادوار عضو هیئت رییسهٔ گروه دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان بود.

وی برای دور دهم مجلس شورای اسلامی نامزد نشد و از سال ۱۳۹۶ به عنوان مشاور امور مجلس معاون وزیر اقتصاد و رییس سازمان امور مالیاتی مشغول به کار شد.

در سال 1398 مجدداً کاندیدای ورود به مجلس شد که با رای مردم به مجلس یازدهم راه یافت. 

در مجلس یازدهم عضو کمیسیون انرژی است و از سوی مجلس برای عضویت در اتحادیه بین المجاس جهانی (IPU) انتخاب شده است. اخیراً نیز از سوی کمیسیون انرژی برای عضویت در کمیسیون مشترک «طرح جامع توسعه فناوری های مکان محور (ژئوماتیک) در کشور» انتخاب گردیده است.

نحوهٔ عملکرد و وکالت صحیح و صادقانهٔ بگلریان و روحیهٔ مردمی او باعث انعکاس مثبت فعالیت های او نزد مردم حوزهٔ انتخابیه شده است و بدین طریق او موفق شده است نظر مردم را به کارایی مجلس و اهداف قانونی آن جلب کند.