کلیسای سنت استپانوس صدرنشین آثار تاریخی پربازدید آذربایجان شرقی

 

به نقل از سایت: www.irna.ir

 

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر آذربایجان شرقی اعلام کرد: کلیسای سنت استپانوس در شهرستان جلفا تعطیلات نوروز امسال تاکنون صدرنشین آثار و اماکن تاریخی و گردشگری پربازدید این استان بوده است.

به گزارش روزیکشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری آذربایجان شرقی، فرزین حق پرست اظهار کرد: از آغاز تعطیلات نوروزی تا پایان روز هشتم 26 هزار و 997 نفر از این اثر تاریخی در شمال غربی استان بازدید کرده اند.

کلیسای سنت استپانوس به عنوان دومین کلیسای مهم ارامنه ایران در ۱۷ کیلومتری غرب شهر جلفا و در سه کیلومتری کرانه جنوبی رودخانه ارس در محلی به نام قزل وانک (صومعه سرخ) واقع شده است.

این کلیسا در سده نهم میلادی ساخته شده است، اما به علت زلزله دچار آسیب های جدی شد که در دوران صفویه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

این اثر در ۱۵ اسفند ۱۳۴۱ با شماره ثبت ۴۲۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر آذربایجان شرقی مجموع آمار بازدید از اماکن تاریخی و موزه های استان را 163 هزار و 449 نفر اعلام کرد.

حق پرست گفت: پس ازکلیسای سنت استپانوس، رصدخانه مراغه با 25 هزار و 281 نفر و موزه آذربایجان در تبریز با 15 هزار و 510 نفر پربازدید ترین اماکن تاریخی و گردشگری آذربایجان شرقی در این مدت بوده اند.

وی اظهارکرد: از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون بیش از 120هزار نفر در مراکز اقامتی آذربایجان شرقی اسکان یافته اند.

حق پرست بااشاره به تعداد بازدید کنندگان از روستای تاریخی کندوان در شهرستان اسکو که جزو روستاهای هدف گردشگری آذربایجان شرقی است، گفت: این روستا طی هفته نخست تعطیلات نوروزی بیش از پنج هزار نفر بازدید کننده داشته است.

وی با اشاره بازدیدهای کنترلی ستاد هماهنگی سفر آذربایجان شرقی از اماکن اقامتی و دفاتر خدماتی، گفت: 412 مورد بازدید از مراکز اقامتی و بین راهی انجام شده که 121 مورد بازدید از مراکز اقامتی، 104 مورد بازدید از مهمانسرا و کمپ و 72 مورد به بازدید از دفاتر خدماتی تعلق داشته است.

حق پرست افزود: این بازدیدها منجر به 79 مورد تذکر و 124 مورد اخطار کتبی شده است.

استان آذربایجان شرقی با حدود 3 میلیون و 700 هزار نفر جمعیت، 5 هزار اثر تاریخی دارد که یک هزار و 700 اثر از آن ها به ثبت ملی رسیده است.

اماکن و ابنیه تاریخی منحصر به فرد، آب و هوای کوهستانی و جاذبه های طبیعی همچون دامنه های کوه سهند و جنگل های ارسباران و مناطق حفاظت شده آینالو از جاذبه های گردشگری این استان محسوب می شود.


نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم