استقبال ارمنستان از سازوکار تهاتر در مبادلات تجاری با ایران

به نقل از سایت: www.irna.ir

تهران- ایرنا- سفیر ارمنستان در ایران با استقبال از پیشنهاد تدوین سازوکار تهاتر در مبادلات تجاری دو کشور، گفت: دولت ارمنستان معتقد است که روابط تجاری کنونی با ایران باید در درجه اول حفظ و پس از آن توسعه یابد.

سفیر ارمنستان در تهران در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران بیان کرد: روابط پایدار و دائمی سفارت و اتاق تهران باعث شده است تا تعامل مناسبی بین این دو نهاد در راستای حل مشکلات فعالان اقتصادی شکل بگیرد.

به گزارش اتاق بازرگانی تهران، «آرتاشس تومانیان» با اشاره به روابط کهن و دیرینه دو کشور و دو ملت ایران و ارمنستان تاکید کرد که سفارتخانه ارمنستان در تهران آماده است با به طور شفاف و روشن به بخش خصوصی ایران کمک کند.

وی با بیان این که اقتصاد ایران ظرفیت بسیار بالایی در دو حوزه منابع طبیعی و منابع انسانی دارد، افزود: تلفیق این دو منبع و بهره‌برداری مناسب از آن باعث می‌شود اقتصاد ایران قدرت بالایی داشته باشد که تحت تاثیر هیچ مشکل تحمیل شده از بیرون قرار نگیرد.

سفیر ارمنستان با استقبال از پیشنهاد رئیس اتاق تهران مبنی بر تدوین سازوکار تهاتر در مبادلات تجاری دو کشور، گفت: سفارت، وزارتخانه‌ها و به طور کل دولت ارمنستان جملگی هم‌نظر هستند که روابط تجاری کنونی ارمنستان با ایران باید در درجه اول حفظ و پس از آن توسعه یابد. برای این هدف نیز می‌توان با همفکری و همکاری از روش‌ها و ابزارهای متفاوت استفاده کرد.

پیشنهاد راه‌اندازی سازوکار تهاتر با ارمنستان

در بخش دیگر این دیدار، رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به روابط اقتصادی خوب دو کشور، ابزار امیدواری کرد که بخش خصوصی ایران بتواند از ظرفیت بالای سفارت ارمنستان بهره کافی ببرد.

«مسعود خوانساری» تنها مساله موجود را روابط بانکی دانست که باعث کاهش روابط تجاری شده است و گفت: باید با همکاری اتاق تهران، سفارت ارمنستان و اتاق مشترک، سازوکارهایی برای حل این مساله دیده شود.

وی تصریح کرد: ما با برخی کشورها از جمله چین، سازوکار تهاتر کالا را در دست تدوین داریم تا تراکنش‌های بانکی به حداقل برسد. این سازوکار می‌تواند در مراودات تجاری با کشور ارمنستان نیز به اجرا دربیاید. به ویژه اجرایی شدن توافقنامه اوراسیا زمینه مناسبی برای توسعه روابط تجاری با کشورهای این منطقه از جمله ارمنستان فراهم آورده است.

رئیس اتاق تهران با اشاره به نقش مهم اتاق مشترک ایران و ارمنستان، ابزار امیدواری کرد که این اتاق بتواند با شناسایی بازرگانان معتبر ایرانی و ارمنی، زمینه ارتباط هر چه بیشتر آنها را فراهم آورد و مشکلات آنها را حل کند.

 

نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم