پیروزی قاطع ائتلاف پاشینیان در انتخابات ارمنستان

به نقل از سایت: www.isna.ir

کمیته مرکزی انتخابات ارمنستان امروز دوشنبه اعلام کرد: در پی شمارش صددرصد آرای انتخابات پارلمانی زود هنگام این کشور، ائتلاف متعلق به نیکول پاشینیان نخست وزیر موقت ارمنستان موسوم به ائتلاف "گام من" با کسب بیش از 70 درصد آرا پیروز شده است.

به گزارش ایسنا،  به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این کمیته در بیانیه‌ای در وب‌سایت خود اعلام کرد: تمامی آرای 2010 حوزه انتخاباتی این کشور شمارش شده‌اند. در ادامه این بیانیه آمده است ائتلاف "گام من" 884هزار 400 رای به دست آورده که معادل 70.45 درصد آرا می‌شود.

حزب "ارمنستان موفق" با کسب 8.37 درصد آرا معادل 103 هزار 800 رای در جایگاه دوم قرار گرفته است. جایگاه سوم نیز به حزب "ارمنستان درخشان" با 6.37 درصد آرا معادل حدود 80 هزار رای رسیده است.

این درحالی است که برای نخستین بار حزب حاکم سابق ارمنستان یعنی حزب جمهوری خواه حتی نتواسته آستانه 5 درصدی لازم را برای ورود به پارلمان کسب کند و تنها 4.7 درصد رای به دست آورد. حزب جمهوری خواه از 1995 تاکنون کرسی‌های قابل توجهی در پارلمان‌های متوالی در ارمنستان داشته است.

به این ترتیب پاشینیان جایگاه خود را با این نتیجه بیش از پیش تقویت می‌کند. ائتلاف گام من شامل حزب خود پاشینیان یعنی حزب "قرارداد مدنی" هم هست.

پاشینیان در ماه مه گذشته بعداز چند هفته اعتراضات سراسری علیه فساد و  فامیل سالاری در ارمنستان به قدرت رسید. او سابقا در یک نشریه دبیر بوده و در سال 2008 به اتهام تحریک به ناآرامی به زندان افتاد. او در ماه اکتبر از نخست وزیری کناره‌گیری کرد تا پارلمان منحل شده و برای برگزاری انتخابات زودهنگام تدارک دیده شود.

پاشینیان بعد از مشخص شدن پیروزی‌اش در انتخابات به خبرنگاران در مقر متعلق به ائتلاف خود گفت: شهروندان ارمنستانی یک اکثریت انقلابی در پارلمان به وجود آوردند. اگر این روند ادامه پیدا کنند، این اکثریت برای اجرای تغییرات قانونی مدنظر خود با هیچ مشکلی روبه رو نخواهد شد.

دولت پاشینیان پیش از این اعلام کرده بود، به دنبال اعمال تغییراتی در قوانین انتخاباتی ارمنستان است. با این حال حزب جمهوری خواه که تا پیش از این در پارلمان حاکم بود جلوی این تغییرات را می‌گرفت.

براساس قانون اساسی ارمنستان 30 درصد کرسی‌ها در پارلمان باید به احزاب اپوزیسیون تعلق بگیرد. پاشینیان پیشتر قول داده بود که هیچ تغییر بزرگی در سیاست خارجی ارمنستان به وجود نخواهد آمد و اطمینان داده که از مسکو فاصله نخواهد گرفت. ارمنستان میزبان یک پایگاه نظامی مهم روسیه است و یکی از اعضای ائتلاف‌های نظامی و اقتصادی تحت رهبری روسیه محسوب می شود.

پاشینیان همچنین گفت، به سیاست‌های موجود درباره مناقشه ناگورنو-قره باغ پایبند خواهند ماند.


 

نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم