پارلمان ارمنستان به لایحه اصلاح قوانین انتخاباتی رای نداد

به نقل از سایت: www.irna.ir

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز، پیشنهاد دولت ارمنستان برای اعمال تغییرات در قوانین انتخاباتی در حالی روز گذشته از سوی پارلمان رد شد که انتظار می رود انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور در ماه دسامبر( آذر) برگزار شود.

این تغییرات از سوی دولت نیکول پاشینیان نخست وزیر موقت ارمنستان به دولت ارائه شده بود. نیکول پاشینیان چند روز پیش از مقام خود استعفا کرد تا از این طریق زمینه برای انحلال پارلمان فراهم شود. وی تا برگزاری انتخابات پارلمانی، کفیل مقام نخست وزیری خواهد بود.

پاشینیان پیشتر گفته بود که ترکیب فعلی پارلمان ارمنستان بازتاب حقیقت سیاسی این مقطع زمانی این کشور نیست و وابستگان حزب سرژ سرکیسیان نخست وزیر سابق همچنان بیشتر کرسی ها را در اختیار دارند. پاشینیان معتقد است که برای برگزاری یک انتخابات شفاف و دمکراتیک لازم است در قوانین انتخاباتی تغییراتی اعمال شود.

لایحه پیشنهادی تغییرات در قوانین انتخاباتی برای تصویب شدن به 63 رای قانونگذاران نیاز داشت اما 56 رای بدست آورد. بیشتر قانونگذاران حزب حاکم سابق از این لایحه حمایت نکردند.

پاشینیان نیز در واکنش به عدم تصویب این لایحه عنوان کرد: اکثریت پارلمان و حامیانش به بهترین شکل تلاش می کنند تا سیاست خرابکارانه در پیش بگیرند. آنها از انتخابات به عنوان ابزاری برای انتقام استفاده می کنند. حتی اگر انتخابات آتی براساس قوانین گذشته برگزار شود، چیزی تغییر نمی کند چون پیروزی مردم اجتناب ناپذیر است.

براساس قانون اساسی ارمنستان، پارلمان این کشور در شرایطی که پس از استعفای نخست وزیر نتواند در دو دور، نخست وزیر جدید را انتخاب کند، منحل می شود.

به گزارش ایرنا، پارلمان ارمنستان چند ماه پیش برای جلوگیری از نخست وزیری پاشینیان تلاش فراوانی کرد اما با توجه به پشتوانه مردمی و برای جلوگیری از انحلال سرانجام به او رای اعتماد داد.

پاشینیان هم که با شعار مبارزه با فساد در این کشور به قدرت رسیده است، پس از نخست وزیری شمار زیادی از اعضای کابینه دولت، استانداران و مقام های ارشد دولتی را با هدف مبارزه با فساد مالی در سطوح مختلف حکومتی برکنار یا به دادگاه معرفی کرد.


 

نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم