وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان دیدار کردند

به نقل از سایت: www.irna.ir

به گزارش روز پنجشنبه وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، مذاکرات بیش از سه ساعت ادامه یافت و درباره پیشرفت حل مناقشه قره باغ و برقراری صلح پایدار در منطقه تبادل نظر کردند.

دیدار وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان با حضور نمایندگان امریکا، روسیه، فرانسه و گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در حاشیه هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد . 

مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذبایجان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی نزدیک به 29 سال است که ادامه دارد و تلاش های بین المللی برای حل و فصل این مناقشه که یکی از معضلات عمده منطقه قفقاز جنوبی به شمار می رود تا به حال نتیجه ای نداشته است . 

این مناقشه در سال 1988 میلادی و در آستانه فروپاشی شوروی آغاز و در سال 1992 میلادی به درگیری های نظامی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان تبدیل شد. 

بر اثر این درگیری ها که تا سال 1994 میلادی ادامه داشت، منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان دیگر در همجواری آن به کنترل ارمنستان درآمد. 

با وجود این که در سال 1997 میلادی آمریکا ، فرانسه و روسیه ریاست مشترک در گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر عهده گرفتند ولی تلاش های میانجیگران بین المللی تا به حال نتیجه ای نداشته است .

 

نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم