لبنان؛ کانون هم اندیشی علمای اسلام و مسیحیت درباره محیط زیست

به نقل از سایت: www.irna.ir

به گزارش ایرنا، در این نشست ها که به همت «مرکز گفت ‌و گوی ادیان و فرهنگ‌ها»ی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی در لبنان برگزار می‌شود، علمای مسلمان و مسیحی پیرامون نقش آموزه های دینی درباره حفظ محیط زیست تبادل نظر می کنند.

مراسم افتتاحیه این دور از نشست ها عصر دیروز (چهارشنبه) برگزار شد که «ابوذر ابراهیمی‌ترکمان» رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مقام عالی «جاثلیق آرام اول» رهبر ارامنه حوزه سیلیسی از جمله سخنرانان آن بودند.

 

*دو رویکرد به محیط زیست

ابراهیمی‌ترکمان، در سخنرانی خود گفت‌ و گو میان علمای دین اسلام و مسیحیت با موضوع محیط زیست را گامی تاثیرگذار جهت زندگی بهتر بشریت دانست و اظهار داشت: در سال‌های اخیر و با رشد روزافزون و سریع مظاهر تکنولوژی، قدرت تصرف و تسلط بشر بر محیط ‌زیست فزونی یافته است تا جایی که اکنون برای اعمال چنین قدرتی، مسابقه‌ای پنهانی میان جوامع مختلف شکل گرفته و بی‌‌آنکه به آینده انسان‌ها بیندیشند، به صورت لجام‌گسیخته از این منابع بهره‌برداری می‌شود.

وی افزود: آموزه‌های دین اسلام و مسیحیت همواره بر این نکته تاکید دارند که نعمت‌های این دنیا متعلق به نوع بشر در طول تاریخ است و انسان باید به اندازه نیاز واقعی از این منابع بهره ببرد.

رئیس شورای سیاستگزاری هماهنگی‌های گفت‌ و گوی ادیان در جمهوری اسلامی ایران، دو نوع نگاه اساسی به محیط‌ زیست را در سخنان خود مطرح کرد که موجب می‌شود دو رویکرد و دو مسیر پیش رو قرار گیرد.

وی رویکرد نخست را «نگریستن به محیط‌ زیست به عنوان امانتی خداوندی» و رویکرد دوم را «وارث دانستن انسان‌ها از محیط‌ زیست» معرفی کرد.

ابراهیمی ترکمان در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که نتایج این دور از گفتگوها بتواند در راستای بهبود زندگی مردم جهان و آیندگان تأثیرگذار باشد.

 

*اهمیت نشست

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در پاسخ به سوالی پیرامون اهمیت این گفت و گوهای دینی گفت: نخستین اهمیت، تداوم بیش از 20 ساله این گفت و گوهاست که هشتمین دوره آن در حال برگزاری است؛ دومین اهمیت آن پیروی ارامنه ایران از کلیسای ارامنه لبنان است که از زمانی که ما این نشست ها را برگزار کردیم، تاثیر آن را در داخل جامعه ارامنه ایران دیدیم.

ابراهیمی ترکمان، با اشاره به اینکه ما انسان ها در تخریب محیط زیست درحال انتقال نزاع به آیندگان هستیم، گفت: ما وقتی محیط زیست را تخریب می کنیم، در واقع نزاعی را به آنها منتقل می کنیم که هیچ نقشی در پیدایش آن ندارند.

وی بر اهمیت طرح این موضوع در جوامع دینی تاکید و تصریح کرد: دانشمندان و علمای ما مقالاتی را آماده کرده اند که در این نشست با علمای مسیحی ارمنی به اشتراک می گذارند.

 

*برنامه های نشست

اندیشمندان مسلمان و مسیحی در قالب چهار جلسه علمی، به بحث و گفت و گو می نشینند.

غروب چهارشنبه و پس از مراسم افتتاحیه، نخستین جلسه علمی این دور از گفت‌وگوها با موضوع «تعامل رهبران ادیان با محیط زیست» - دو الگوی شاخص حضرت محمد (ص) و حضرت عیسی مسیح (ع) با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین «احمد مبلغی»، عضو شورای خبرگان رهبری و اسقف اعظم «سیبوه سرکیسیان»، خلیفه ارامنه تهران برگزار شد.

دقایقی پیش (صبح پنجشنبه) نیز در دومین روز این نشست، دومین جلسه علمی با موضوع «محیط زیست و ارزش‌های مشترک اخلاقی در ادیان الهی» آغاز شد و «آرتیوت ضهرابیان» و «شهین اعوانی»، از اندیشمندان ایرانی، در سخنانی پژوهش های خود را ارائه دادند و حاضرین در حال پرسش و پاسخ و ارائه نظرات خود می باشند.

قرار است ظهر امروز سومین جلسه علمی هشتمین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سیلیسی با موضوع «تاثیر محیط زیست سالم در زندگی فردی و اجتماعی از دیدگاه اسلام و مسیحیت» با ارایه مقالات علمی توسط «برج حاجیان» مدیرکل وزارت محیط زیست لبنان، حجت‌الاسلام والمسلمین «حجت گنابادی‌نژاد»، مدیرکل سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، «مرتضی صانعی» مدیرکل تحصیلات تکمیلی و عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار ‌شود.

اما جلسه چهارم نیز با موضوع «انسان و طبیعت در آموزه‌های ادیان اسلام و مسیحیت» عصر پنج شنبه با ارائه مقالات «سید حسن اسلامی» استاد دانشگاه و عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب قم، «کارن خانلری» نماینده ارامنه تهران و شمال ایران در مجلس شورای اسلامی و مقام روحانی «هرانت طهانیان» مسئول اتحاد کلیسایی در مقر کاتولیکوسی سیلیسی، برگزار خواهد شد.

آئین اختتامیه نیز روز جمعه (8 تیرماه) با حضور ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدمهدی تسخیری» رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های این سازمان، و جاثلیق آرام کشیشیان، رهبر ارامنه حوزه سیلیسی همراه با جلسه گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت برگزار می‌شود.

مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکنون اقدام به برگزاری هفت نشست دینی با کلیسای «حواریون ارمنی» حوزه سیلیسی کرده که هفتمین دور این گفت‌وگوها آذرماه سال گذشته با عنوان «نقش عقلانیت و اخلاق دینی در جلوگیری از خشونت و افرا‌ط‌گرایی» در تهران برگزار شد.

 

نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم