ارمنستان به دنبال توسعه روابط اقتصادی با ایران است

به نقل از سایت: www.irna.ir

تبریز- ایرنا- سفیر ارمنستان در تهران با بیان اینکه توسعه روابط با ایران در سیاست خارجی کشور متبوعش اهمیت بالایی دارد، گفت: با وجود روابط سیاسی خوب دو کشور، باید صادقانه بگوییم که از ظرفیت‌های اقتصادی موجود به حد کافی استفاده نکرده‌ایم.

آرتاشس تومانیان روز چهارشنبه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی در تبریز افزود: شاید یکی از دلایل آن، شناخت کمرنگ فعالان اقتصادی دو کشور از یکدیگر است.

وی ادامه داد: ارمنستان دروازه ورود ایران به اتحادیه اوراسیا و مسیر دسترسی به اتحادیه اروپاست و ما به‌عنوان کشور دوست و برادر اعلام می‌کنیم که سرمایه‌گذاران ایرانی می‌توانند از فرصت‌های قانونی بسیار خوب در کشور ما استفاده کرده و به راحتی در کشور ما سرمایه‌گذاری کنند.

تومانیان با اشاره به برخی از ظرفیت‌های اقتصادی کشور ارمنستان از جمله در حوزه خودرو، کشاورزی، صنایع غذایی و آی‌تی، از استاندار آذربایجان شرقی خواست تا با تشکیل گروه‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف، زمینه آشنایی و ارتباط تجار و سرمایه‌گذاران دو طرف را فراهم کرده و از فعالیت بخش خصوصی این استان در کشور ارمنستان حمایت کند.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار بر استفاده از ظرفیت‌های دو کشور برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی و تشویق سرمایه‌گذاران دو طرف به همکاری‌های مشترک تأکید کرد و گفت: توسعه روابط با ارمنستان جزو اولویت‌های سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران است.

مجید خدابخش با اشاره به اینکه استان آذربایجان شرقی تنها استانی است که با ارمنستان مرز مشترک دارد، افزود: در راستای سیاست‌های دولت، گسترش روابط اقتصادی و تجاری با ارمنستان جزو اولویت‌های این استان است و امیدواریم در آینده شاهد پیشرفت‌های خوبی در این زمینه باشیم.

وی با تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های مناطق آزاد ارس و مغری به‌عنوان نقطه اتصال دو کشور، اظهار داشت: روابط تجاری بین استان آذربایجان شرقی و ارمنستان در حد انتظار نیست و از مجموع 2.4 میلیارد دلار صادرات استان در سال گذشته، رقم کمی به ارمنستان اختصاص داشت که باید تلاش کنیم این رقم افزایش یابد.

خدابخش، توسعه روابط اقتصادی با ارمنستان به‌عنوان یکی از اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا را فرصت خوبی برای دسترسی تجار و تولیدکنندگان ایرانی به بازارهای جهانی دانست.

وی افزود: تجار و سرمایه‌گذاران دو طرف باید تلاش کنند تا حجم مبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی را افزایش دهند و من به‌عنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران، سرمایه‌گذاران و بازرگانان استان را در این زمینه تشویق خواهم کرد.

ایران 35 کیلومتر با ارمنستان مرز مشترک دارد و گمرک نوردوز در جلفا تنها گذرگاه زمینی ما با این کشور است.


نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم