ایران و ارمنستان چهار سند همکاری اقتصادی و ورزشی امضا کردند

به نقل از سایت: www.irna.ir

«صدیقه ببران» مدیر کل روابط عمومی وزارت نیرو عصر امروز (سه شنبه) در مورد اسنادی که در اختتامیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران و ارمنستان به امضا رسید، به خبرنگار ایرنا گفت: این اسناد شامل یک سند کمیسیون اقتصادی مشترک، 2سند در زمینه همکاری های گمرکی و یک سند در مورد ورزش بود.

به گفته وی- که وزیر نیرو را در سفر به ارمنستان همراهی می کند- سند کمیسیون اقتصادی مشترک و همکاری در زمینه ورزش را وزیر نیرو و 2سند همکاری گمرکی را رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران امضا کرد.

** ضرورت هدایت بخش‌های خصوصی و دولتی برای افزایش مبادلات ایران و ارمنستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، «رضا اردکانیان» وزیر نیرو عصر امروز (سه شنبه) در آیین اختتامیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران و ارمنستان بر ضرورت هدایت بخش‌های خصوصی و دولتی 2کشور برای افزایش حجم مبادلات و سرمایه گذاری‌های مشترک تاکید کرد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای فنی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان در فضایی سرشار از مودت و دوستی و احترام متقابل برگزار شد، اضافه کرد: در دیدار با مقامات ارمنی، به اهتمام جدی دولت ارمنستان برای توسعه همکاری ها آگاهی پیدا کردم و امیدوارم در اجرای توافق‌ها نیز این همکاری و همراهی ها ادامه پیدا کند.

اردکانیان ادامه داد: بی تردید برگزاری این اجلاس و امضای اسناد همکاری و تبادل هیات های مختلف حاکی از اراده رهبران عالی 2کشور برای تقویت و توسعه همکاری ها در همه سطوح است. 

وزیر نیرو گفت: ما خواهان پیشرفت و توسعه کشور ارمنستان و توسعه روابط جانبه هستیم و اجلاس کمیسیون مشترک را بستری مناسب برای این منظور می دانیم و در همین راستا باور داریم سند پایانی اجلاس یک گام به جلو همسو با این سیاست اصولی بود و به توسعه روابط منجر می شود.

«آنچه بعد از این اجلاس و امضای یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک و سایر اسناد مبادله شده باید مورد توجه قرار گیرد، اهتمام جدی دو طرف برای پیگیری و برنامه‌ریزی برای عملیاتی کردن توافق هاست».

وی اضافه کرد: پیش بینی سازوکارهای اجرایی مثل تشکیل به موقع کمیته های مشترک فنی و همچنین کمیته پیگیری اجلاس، فراهم سازی الزام های اجرایی از جمله منابع مالی و تسهیل فرایندهای اداری در هر 2کشور برای اجرای توافق ها از وظایف اصلی همه حاضران در اجلاس به شمار می آید.

به گزارش ایرنا، پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران و ارمنستان صبح امروز با حضور وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران و هیاتی از کارشناسان صنعت آب و برق و دستگاه‌های اجرایی کشوردر ایروان پایتخت ارمنستان آغاز به کار کرد. 

در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران و ارمنستان، «آشوت مانوکیان» وزیر زیرساخت‌های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، حضور داشت. 

در این دوره موضوع هایی همچون تسریع در تکمیل خط سوم انتقال برق ایران و ارمنستان (به عنوان محور کریدور انرژی چهار جانبه شمال جنوب) بین ایران، ارمنستان، گرجستان و روسیه و ایجاد بستر تبادلات فصلی برق و انرژی 2کشور و منطقه بررسی شد. 

همچنین بحث درباره حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‎های نیروگاهی ارمنستان و بررسی موضوع محیط زیست رودخانه ارس و توسعه تبادلات تجاری و حمل و نقل و گمرکی از دیگر محورهای برگزاری اجلاس پانزدهم بود. 


نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم