پارلمان هلند کشتار ارامنه را «نسل کشی» خواند

به نقل از سایت: www.irna.ir

به گزارش بامداد جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «خدیجه عریب» رئیس مجلس سفلی هلند اعلام کرد که نمایندگان با 142 رای موافق در مقابل 3 رای مخالف این تصمیم را اتخاذ کرد. 

مجلس سفلی هلند همچنین موافقت کرد که ماه آوریل آینده نماینده ای از کابینه این کشور به ایروان پایتخت ارمنستان اعزام کند تا در مراسم سالگرد این کشتار شرکت کند.

ارمنی ها تلاش زیادی کرده اند تا کشتار 1917-1915 ارمنه در دوره امپراتوری عثمانی، در سطح بین الملی به رسمیت شناخته شود. آنها می گویند که طی آن سال ها حدود یک و نیم میلیون نفر کشته شدند.

اما ترکیه اصلاح «نسل کشی» را به شدت رد می کند و می گوید که آن اتفاق یک تراژدی جمعی بوده و شمار ترک ها و ارمنی های کشته شده، برابر است. 

«سیخرید کاخ» کفیل وزارت خارجه هلند در واکنش به تصمیم پارلمان اعلام کرد که دولت ائتلافی در این زمینه «خویشتنداری» نشان خواهد داد.

وی افزود: کابینه در این زمینه از مجلس سفلی تبعیت نخواهد کرد.

'کاخ' گفت: ما به قربانیان و خویشان همه کشتارهایی که علیه اقلیت ها صورت گرفته است، ادای احترام می کنیم. 

وی اظهار داشت که کابینه هلند در مورد اینکه آیا کشتار ارامنه «نسل کشی» بوده است یا نه؟ قضاوتی نخواهد کرد.

دولت هلند همواره از رخدادهای 1915 به عنوان «مساله نسل کشی ارامنه» نام برده است. کاخ گفته که این موضع به قوت خود باقی خواهد بود.

پارلمان های بیش از بیست کشور از جمله آلمان قوانین و مصوبه هایی را گذرانده اند که براساس آنها کشتار ارامنه به عنوان «نسل کشی» به رسمیت شناخته شده است.

 

نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم