زبان فارسی پیوند دوستی با دانشجویان ارمنی

به نقل از سایت: www.yerevan.mfa.ir

مراسم افتتاح اتاق ایران در دانشکده روابط بین الملل دانشگاه دولتی ایروان روز دوشنبه 1396/11/23 با حضور جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان، آقای گقام گئورکیان معاون رئیس دانشگاه و آقای گقام پطروسیان رئیس دانشکده روابط بین الملل این دانشگاه برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم پروفسور پطروسیان ضمن تبریک 39 مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی طی سخنرانی مبسوطی سیر تحول روابط بین ایران و ارمنستان را از قبل از میلاد مسیح تا کنون باطلاع شرکت کنندگان رسانده و گفتند جمهوری اسلامی ایران بعنوان تنها کشور همسایه از بدو استقلال ارمنستان نسبت به شناسایی این کشور، برقراری روابط دیپلماتیک و تاسیس سفارتخانه در ایروان اقدام نمود و در سالهای سخت آغاز استقلال از هیچ کمک و حمایتی به دولت و ملت ارمنستان دریغ نورزید.

رئیس دانشکده روابط بین الملل دانشگاه دولتی ایروان از مواضع اصولی و سیاست متعادل جمهوری اسلامی ایران در خصوص قره باغ تشکر نموده و گفتند ایران خواهان صلح و ثبات در  منطقه بوده و طرفین مناقشه را به حل مسالمت آمیز این مناقشه دعوت می نماید. وی همچنین تاکید نمود بدون حضور ایران صلح و ثبات در منطقه قفقاز جنوبی برقرار نخواهد شد.

            در ادامه این مراسم جناب آقای سجادی سفیر محترم کشورمان توسعه روابط فرهنگی، دانشگاهی، علمی، تردد گردشگران و همکاریهای اقتصادی را از جمله راههای عملیاتی و اجرایی برای بسط و گسترش مناسبات بین دو کشور دانستند و افزودند افتتاح اتاق ایران در این دانشکده فرصت مناسبی برای اساتید و دانشجویان ارمنی فراهم خواهد آورد تا بوسیله آن همکاریهای علمی و دانشگاهی بین دو کشور بیش از پیش برقرار گردد.

سفیر محترم کشورمان دانشجویان زبان فارسی را سفرای مودت، دوستی و مهر و محبت بین دو ملت دانستند و ابراز امیدواری نمودند توسط این دانشجویان فرهنگ، تمدن و تاریخ ایران به مردم ارمنستان معرفی گردد.

جناب آقای سجادی همچنین برقراری مناسبات خوب و حسنه با همسایگان را یکی از اصول اساسی سیاست خارجی کشورمان برشمرده و افزودند تمام تلاش مسئولین و رهبران ایران برقراری مناسبات و روابط مسالمت آمیز با همسایگان می باشد و ما همواره خواهان صلح و ثبات در منطقه بوده و امیدواریم با رفع سوءتفاهم های بین طرفین، آرامش و آسایش هر چه سریع تر در منطقه قفقاز برقرار گردد.

در ادامه این مراسم گروه موسیقی سنتی هنرمندان کشورمان ضمن نواختن چندین قطعه ایرانی شور و حال خاصی به این مراسم بخشیدند.

 

نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم