بیت المقدس هیچگاه پایتخت یهودیان نبوده است

به نقل از سایت: www.irna.ir

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار معارف ایرنا سبوه سرکیسیان در نشست خبری کمیته اقلیت‌های دینی ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: در هر مقطعی همه وظیفه داریم خدمتگزار خدا و خلق خدا باشیم و همانطور که می‌دانید این روز‌ها دنیای اسلام و جهان عرب با چالش ها و مصیبت‌های بزرگی روبرو است و دلیل اصلی این مسائل صحبت‌های کریه رییس جمهور آمریکا درباره انتقال پایتخت اسراییل به بیت المقدس است.

وی افزود: این صحبت‌ها از بدفهمی و کج فهمی وی درباره ملت فلسطین نشات می‌گیرد و بیت المقدس هیچگاه پایتخت اسراییل نبوده است و همه باید بدانند که در طول تاریخ، حضرت داود و حضرت سلیمان نیز پایتخت خود را شهر صهیون قرار دادند و صهیون بعد‌ها به نام کوه داود نامیده شد.

سرکیسیان با اشاره به اینکه از دوران قدیم و در دوران کنعانیان، بیت المقدس پایتخت فلسطین بوده است گفت: کنعانیان از اعرابی بودند که فلسطین را ایجاد کردند و بیت المقدس را پایتخت خود قرار دادند. کنعانیان از زمان قدیم با یهودیان گاهی در صلح و گاهی در جنگ بودند و مورخان هیچگاه بیت المقدس را پایتخت یهود معرفی نکردند.

اسقف اعظم ارامنه خاطرنشان کرد: بیت المقدس قبل از ظهور اسلام یکی از شهر‌های برجسته برای مسیحیان بوده و بعد از اسلام برای هر سه دین مقدس بوده است و نظر اکثر یهودیان ارتدوکس نیز همین است و در جلسه اخیر قاهره درباره قدس هم یهودیان ارتدوکس حضور داشتند.

به گزارش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی او گفت: وقتی مسلمانان در بیت المقدس ساکن شدند، خلیفه دوم در محل کلیسای رستاخیز دعا نکرد. چون گفت «من این کار را نکردم که فکر نکنند این مکان متعلق به مسلمین است.» بنا بر این بیت المقدس به عنوان پایتخت فلسطین مکانی مقدس برای هر سه دین است.

به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ششم دسامبر سال 2017 برابر با 15 آذرماه در سخنانی در کاخ سفید با یادآوری اینکه بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد، گفت: از وزارت خارجه می خواهم که آماده شود تا انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را آغاز کند.

رئیس جمهوری آمریکا سپس فرمان اجرایی شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را امضا کرد.

این در حالیست که شهر قدس که مسجدالاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای داده بخش لاینفک فلسطین بوده و یکی از مهمترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار می آید و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است.

قدس شرقی از نظر قطعنامه های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می گردد، اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه های بین المللی است.

شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال میلادی گذشته قطعنامه ای تصویب و تاکید کرد که «هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن 1967 از جمله در رابطه با بیت المقدس به رسمیت شناخته نخواهد شد، مگر اینکه طرف ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند».

 

** ایران، تنها کشوری که همواره در کنار مردم فلسطین بوده

اسقف اعظم ارامنمه با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب تاکنون، ایران تنها کشور اسلامی بوده که همواره در کنار مردم فلسطین بوده و از تمامیت ارضی آن دفاع کرده است، گفت: ایران هم برای یهودیان و هم برای مسلمانان احترام قائل است و به برکت جمهوری اسلامی، سیاست این کشور همواره در قبال فلسطین، عدالت طلبانه بوده است. 

وی افزود: کسانی دشمن آرامش و دوستی ملت‌ها هستند که با عینک سیاه به واقعیت‌ها نگاه می‌کنند.

سبوه سرکیسیان افزود: هرانقلابی در سال‌های اول مشکلاتی دارد، اما در 38 سال اخیر ایران پیشرفت‌های روشنی داشته است و اتفاق هایی که در ماه گذشته در ایران رخ داد، نشان داد که مردم و رهبر انقلاب با جدیت مسائل را دنبال می‌کنند و ایران کشوری با بصیرت است.

وی افزود: دوستان زیادی با من تماس می‌گرفتند که آیا این همان بهار عربی است و من می‌گفتم ملت ایران، بهار را دوست دارد، اما بهار عربی در کشور‌های عربی تنها تخریب به وجود آورد و برادر علیه برادر درآمد اما ملت ایران از زمان‌های دور اینگونه بوده که به ارزش‌ها و مقدساتش پایبند بوده و با دست خود کشورش را نابود نمی‌کند.

اسقف اعظم ارامنه تهران افزود: این یک طوفان گذرا بود که به لطف خدا کشور از سر خود گذراند و ملت با بصیرت و هوشیاری رهبری زندگی آرام خود را ادامه می‌دهد و با این احساسات گرم، تبریک خود را به آیت الله خامنه ای، رئیس جمهور و مردم عرض می‌کنم. 

وی افزود: اثبات این مدعا این است که در طول این سال‌ها چه در دوره صدام و چه در دوره ترامپ که سیاست‌های دیوانه وار اتخاذ می‌کند، کشور ما مصون بوده است.

سبوه سرکیسیان همچنین گفت: برخی کشور‌ها در بین کشور‌های همسایه با آمریکا و اسرائیل همکاری می‌کنند و دچار این جهل هستند و نمی‌دانند ایرانیان‌ چه ارادتی به کشور خود دارند و تا سالیان طولانی کشور ایران نقش تاثیرگذار خود را خواهد داشت.

 

نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم