حضور جمع زیادی از نمایندگان مجلس ارمنستان در سفارت ایران

به نقل از سایت: www.isna.ir

جمع کثیری از نمایندگان مجلس و استانداران جمهوری ارمنستان در سفارت ایران در ایروان حضور یافتند.

به گزارش ایسنا، واهرام باغداساریان، رئیس انجمن دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان به همراه 27 نفر از نمایندگان مجلس این کشور از احزاب جمهوری خواه، ارمنستان شکوفا، یلک، داشناکسیون و با همراهی استانداران استان‌های آرارات، آرماویر، کوتایک و لری بنا به دعوت سجادی سفیر محترم کشورمان در ایروان در محل سفارت حضور یافتند.

در این نشست که به منظور ایجاد تحرک و تقویت همکاری‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان و ورود پارلمان‌های دو کشور جهت توسعه همکاریهای اقتصادی  و تجاری صورت گرفت، طرفین راههای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری و موانع پیش روی را مورد بررسی قرار دادند.

در ابتدای این نشست سفیر کشورمان ضمن خیرمقدم و خوشامدگویی به میهمانان شرکت کننده تقارن برگزاری این جلسه با سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به فال نیک گرفته و هدف از برگزاری این جلسه را کمک گرفتن از نمایندگان دولت و مجلس ارمنستان برای روان سازی امور اقتصادی و رفع موانع تجاری بین دو کشور دانست.

 وی ابراز امیدواری کرد که با برگزاری این جلسه بسترهای همکاری بین ایران و ارمنستان به ویژه در حوزه های اقتصادی و تجاری بیش از گذشته توسعه یابد.

سجادی با اعلام اینکه از حدود دو سال گذشته و با  لغو رژیم روادید شاهد حضور و افزایش میزان سرمایه گذاری های صورت گرفته از جانب تجار و فعالان اقتصادی ایران و ارمنستان بوده‌ایم افزود: هیات های مختلف در زمینه های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و ... بین دو کشور مبادله شده اند که در صورت اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه های منعقده شاهد جهش ویژه ای در مبادلات تجاری بین ایران و ارمنستان خواهیم بود.

سفیر کشورمان آرامش و امنیت را دو مقوله مهم در توسعه روابط دو کشور دانست که هیچ عامل خارجی توانایی سلب آن را نخواهد داشت و افزود: مسئولین ایرانی بارها در مذاکرات و ملاقات های صورت گرفته اعلام کرده اند که هیچ محدودیتی برای روابط با ارمنستان قائل نیستند و برای توسعه همکاری ها در تمام ابعاد اعلام آمادگی کرده اند.

در ادامه این نشست باغداساریان رئیس انجمن دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان ضمن تشکر از سفیر محترم کشورمان بخاطر ابتکار برگزاری این جلسه، روابط ایران و ارمنستان را دارای قدمتی دیرینه دانستند که طی سالهای طولانی دستاوردهای کلانی را برای دو کشور به همراه داشته است.

باغداساریان ضمن اشاره به سفر اخیر خود به تهران و ملاقات با مقام های ارشد کشورمان خواستار اجرایی شدن تفاهم های انجام شده در این سفر شد. 

وی با تاکید بر دوستی دیرینه دو ملت به سخنان سرژ سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان در مقر اتحادیه اروپا در استراسبورگ اشاره نمود که از روابط دوستانه بین دو کشور و مواضع و سیاست متوازن ایران در قبال بحران قره باغ تشکر کرده بود.

رئیس انجمن دوستی پارلمانی ایران و ارمنستان همچنین با تاکید به سخنان کارن کاراپتیان نخست وزیر  ارمنستان در داووس سوییس، افتتاح منطقه آزاد مغری در مرز دو کشور را پل ارتباطی مناسبی بین تجار و فعالان اقتصادی ایرانی دانست که از این طریق تجار ایرانی می توانند کالاهای تولیدی خود را به کشورهای حوزه اورآسیا و در نهایت اروپا صادر کند.

وی  همچنین با اشاره به دعوت صورت گرفته برای شرکت جمهوری ارمنستان در  مجمع کشورهای آسیایی خواستار همکاری جمهوری اسلامی ایران برای عضویت این کشور در این مجمع شد.

در ادامه این نشست استانداران استان های مختلف ارمنستان ضمن معرفی فرصت های سرمایه گذاری استانی و همکاریهای صورت گرفته با استان های همجوار ایرانی، آمادگی خود را برای هر گونه همکاری با تجار و سرمایه گذاران ایرانی اعلام کردند.

در پایان این نشست نیز نمایندگان مجلس ارمنستان از احزاب مختلف این کشور میزان مبادلات تجاری بین دو کشور را با توجه به روابط خوب سیاسی ناکافی دانسته و دیدگاههای خود را برای افزایش سطح همکاریها و رفع موانع موجود بیان کردند.

در خاتمه این مراسم از کلیه میهمانان با غذاهای ایرانی پذیرایی شد.


نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم