نخست وزیر ارمنستان: مغری پلی میان تجار ایران و روسیه است

به نقل از سایت: www.irna.ir

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از سایت خبری نیوز.ای.ام ارمنستان، «کارن کاراپتیان» با اشاره به راه اندازی منطقه آزاد تجاری مغری در مرز ارمنستان و ایران در سال 2017 تاکید کرد: مغری بستر مناسبی برای تجار علاقه مند روس برای ورود به بازار ایران است و آمادگی داریم با آنان سرمایه گذاری مشترک هم داشته باشیم.

کاراپتیان افزود: کشورهای عضو اتحادیه اورآسیا از جمله تجار روسیه می توانند از امکانات منطقه آزاد مغری استفاده و تعداد زیادی از کالاهای خود را به ایران صادر کنند. 

وی تصریح کرد: تجار ایرانی هم می توانند با استفاده از تعرفه ممتاز در ارمنستان، کالاهای خود را به اعضای اتحادیه اورآسیا و دیگر کشورها صادر کنند.

نخست وزیر ارمنستان در ادامه گفت: رشد اقتصادی ارمنستان بیش از انتظارات ما درسال 2016خواهد بود. 

وی با اشاره به ایجاد بازار 180 میلیونی در چارچوب اتحادیه اورآسیا، گفت: همکاری با چین، ایران، هند، سنگاپور و دیگر کشورها در چارچوب اتحادیه اورآسیا مورد بررسی قرار گرفته است. 

کاراپتیان با بیان اینکه ارمنستان از تعرفه ترجیحی «جی.اس.پی» در کشورهای کانادا، سوئیس، نروژ و ژاپن استفاده می کند، افزود: ما یکی از 10 کشوری هستیم که در رابطه با صادرات حدود 6400 نوع کالا تولیدی ارمنستان به کشورهای اتحادیه اروپا، از تعرفه ترجیحی استفاده می کند. 

به گفته وی، ارمنستان از سال 2018 عضو سیستم 'REX' شد که در نتیجه آن سازمان ها تنها یک بار در سامانه الکترونیکی ثبت نام می شوند و متعهد نیستند برای هر بار صادرات کالا به کشورهای اتحادیه اروپا، گواهی مبدأ جدید ارائه کنند.

ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.

 

نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم