آبرامیان: دولت سازوکار حل مشکلات معتادان پس از درمان را پیش‌بینی‌ کند


 

به نقل از سایت: www.isna.ir

 

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دولت باید سازو کارهای لازمی برای دوران پس از درمان افراد معتاد اتخاذ کند، گفت: مبارزه با اعتیاد فراگیر است و مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باید در یک بسته مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند.

ژرژیک آبرامیان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مصوبه اخیر کمیسیون قضایی مجلس درباره شناسایی و درمان معتادان و تأمین نیاز آن‌ها به نحو صحیح اظهار داشت: همه به اهمیت مبارزه علمی با معضل اعتیاد و مشکل قاچاق مواد مخدر آگاه هستند و آنچه که مورد نظر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بوده این است که دولت بتواند از یک نگاه جدید ارتباط میان قاچاقچی و معتاد را قطع کند و البته این کار نیاز به مطالعات عمیق دارد.

وی تصریح کرد: در زمینه اجرا هم باید دولت راهکارهایی را اتخاذ کند که عوارض نامطلوبی را در پی نداشته باشد. زیرا همیشه عده‌ای هستند که فعالانه و هوشمندانه واسطه ارتباط بین قاچاقچی و افراد معتاد هستند تا مواد مخدر را به آنها برسانند.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه قوه مجریه می تواند سازوکارهای لازم را در این زمینه اتخاذ کند، افزود: در حال حاضر آنچه که در کمپ‌ها و اردوگاه‌های ترک اعتیاد اتفاق می افتد این است که به صورت ضابطه مند و علمی وابستگی فرد معتاد به مواد مخدر را به حداقل می رساند.

نماینده ارامنه جنوب در مجلس همچنین بیان کرد: در مصوبه کمیسیون قضایی مجلس این تبصره لحاظ شد تا دولت این اختیار را داشته باشد که سازوکار مناسب را برای این کار در نظر بگیرد. گرچه انعکاس‌های منفی نسبت به این موضوع به وجود آمد و برخی هم با نگاه‌های اتهام آمیز اظهارنظر می کردند اما هدف قطع ارتباط میان قاچاقچی و مصرف کنندگان بوده است.

آبرامیان در ادامه بیان کرد: مداوای یک فرد معتاد در چند مرحله انجام می شود. نخست قطع وابستگی بلافصل و فیزیکی به مواد مخدر، دوم مداوای وابستگی‌های روانی و نهایتا بازسازی شخصیتی است که به جامعه بر می‌گردد. بنابراین نیاز است تا روش‌های مختلف ارزیابی و مورد آزمایش قرار گیرد.

وی درباره اینکه آیا در کمپ‌های ترک اعتیاد این افراد باید هزینه‌هایی را پرداخت کنند و آیا در مصوبه کمیسیون قضایی مجلس پیش بینی لازم برای تامین این هزینه ها در نظر گرفته شده است یا خیر؟ گفت: این موضوعات طبیعتا در آیین نامه ای که تدوین خواهد شد باید پیش بینی شود که این هزینه ها از کجا تامین شود.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اظهار کرد: اعتیاد معضلی است که یک مقصر ندارد بلکه مجموعه‌ای از کاستی‌ها و قصورها موجب می‌شود تا یک فرد به اعتیاد روی آورد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: بنابراین مبارزه با اعتیاد فراگیر است و مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و روانی از جمله مسائلی است که باید در یک بسته دیده شود. اگر این معضلات حل نشده و ادامه داشته باشد افراد مستعد هرگز مداوا نمی‌شوند.


نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم