سفیر ارمنستان: باید با تبادل فرهنگی زمینه تعامل را ایجاد کنیم

به نقل از سایت: www.mehrnews.com

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم افتتاحیه هفته فیلم ارمنستان با حضور سفیر ارمنستان، جمعی از سینماگران ایرانی و ارمنی،  دست‌اندرکاران گروه «هنر و تجربه» و علاقه‌مندان یکشنبه اول مرداد در خانه هنرمندان برگزار شد که کیوان کثیریان اجرای این مراسم را  برعهده داشت.

مراسم با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان به طور رسمی آغاز شد و پس از آن کلیپی از فیلم‌های حاضر در هفته فیلم ارمنستان  به نمایش درآمد.

کیوان کثیریان در ابتدای این مراسم ضمن خیرمقدم به حاضران در جلسه بیان کرد: شاید این اولین بار است که سینمای ایران و ارمنستان در یک هفته فیلم در کنار هم آمده‌اند و با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و نمایش فیلم با سینمای ارمنستان آشنا می‌شوند.

وی ادامه داد: هفته فیلم ارمنستان علاوه بر تهران در ۲ شهر دیگر یعنی شیراز و مشهد به همت بخش بین الملل «هنر و تجربه» و با همکاری سفارت ارمنستان برگزار می شود. این برنامه تا شنبه هفته آینده با نشست‌ها و نمایش فیلم‌های بلند داستانی، کوتاه و مستند ادامه دارد.

در ادامه این مراسم، آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان ضمن عرض خوشامد و خیرمقدم اظهار کرد: از تمام کسانی که دعوت ما را پذیرفتند و در این نشست حضور پیدا کردند، تشکر می کنم. این برنامه به ابتکار سفارت ارمنستان و «هنر و تجربه» شکل گرفته است و در برگزاری آن  کارشناسان «هنر و تجربه» و سینماگران ایران و ارمنستان حضوری فعال داشتند.

وی اضافه کرد: طی این هفته فیلم ۱۰ فیلم به نمایش درمی‌آید و آرن واتیان و آرام شهبازیان در کنار ما حضور دارند و حتما در هفته پیش رو از حضورشان بهره کافی می بریم.

سفیر ارمنستان با توجه به اشتراکات فرهنگی ۲ کشور عنوان کرد: برای همه واضح و مبرهن است که ایران و ارمنستان به موازات هم در تاریخ پیش آمده‌اند و روابط سیاسی ۲ کشور خوب است اما با این وجود باید بگویم که در زمینه‌های فرهنگی شناخت کافی از همدیگر وجود ندارد. با تبادل فرهنگی باید این شناخت مشترک را ایجاد کنیم و در این زمینه اقدامات زیادی انجام دهیم. باور دارم که نداشتن شناخت کافی از احوال همدیگر سوتفاهم و تضاد ایجاد می کند و ما باید با تبادل فرهنگی زمینه تعامل را ایجاد کنیم. به دوستداران سینما و هنرمندان ایرانی اعلام می‌کنم که  از این فرصت استفاده کرده و با سینمای ارمنستان آشنا شوید.

سپس جعفر صانعی مقدم به نمایندگی از شورای سیاستگذاری گروه «هنر و تجربه» به حاضرین خوشامدگفت و بیان کرد: به سفیر ارمنستان و اعضای این سفارت و نمایندگان سفارت‌های روسیه، کره جنوبی و استرالیا که در جمع ما حضور دارند، خیر مقدم می گویم. من به نمایندگی از اعضای شورای سیاستگذاری «هنر و تجربه» اینجا سخن گفته و خیرمقدم می‌گویم.

صانعی مقدم درباره فعالیت‌های «هنر و تجربه» توضیح داد: این گروه سینمایی از سال ۹۳ و پس از چندین ماه مطالعه و تدوین برنامه با اکران فیلم های مستند، کوتاه و داستانی آغاز به کار کرد. این گروه در ادامه فعالیت‌هایش از یک سال و نیم گذشته با تاسیس بخش بین الملل، با در بازارهای جشنواره های داخلی و ارتباطات لازم کم‌کم خود را به سفارت‌ها شناساند و فیلم‌های «هنر و تجربه» را در اختیاز علاقمندان قرار داد.

عضو شورای سیاستگذاری «هنر و تجربه» افزود: مجله و سایت «هنر و تجربه» نیز در بخش انگلیسی به مصاحبه و معرفی فیلم ها پرداخت. در حال حاضر و در بخش بین‌الملل قرار است هفته فیلم برگزار شود و در اولین هفته میزبان سینمای ارمنستان با فیلم‌های کوتاه، مستند و داستانی مطابق شرایط «هنر و تجربه» هستیم. شناسایی و معرفی فیلمسازان هنری و تجربی به علاقه‌مندان ایرانی در سایر کشورها و تبادل فرهنگی بین سینماگران کشورمان و آنها از جمله اهداف ما است. ما در طول ۲-۳ ماه آینده ۲ هفته فیلم با کشورهای دیگر برگزار می کنیم و این برنامه را ادامه می دهیم.

وی درباره هفته فیلم ارمنستان اظهار کرد: در این هفته ۲ کارگاه در تهران و ۲ کارگاه در شیراز و مشهد با موضوعات سینمای ارمنستان و تولید مشترک داریم و از آناهید آباد که تجربه موفقی در زمینه تولید مشترک داشته است، بهره می گیریم. مجید برزگر نیز در زمینه تولید مشترک بین ما حضور دارد و روبرت صافاریان منتقد و مستندساز همراه با ما است. خوشحالم که در خدمت ۲ فیلمساز ارمنی آرام شهبازیان مستندساز و کارگردان سینما و آرن واتیان کارگردان فیلم کوتاه و بازیگر هستیم. امیدوارم برپایی هفته فیلم پایه‌ای برای بسط و گسترش اکران فیلم‌های مناسب خارجی در کشور و دریچه‌ای فرهنگی برای تولیدات مشترک با ایران باشد. از همه دوستان به ویژه الهه گودرزی مدیر بخش بین الملل «هنر و تجربه» و  از سفارت ارمنستان و مجید رجبی معمار مدیر عامل خانه هنرمندان تشکر می کنم.

بهمن نورایی و محرابیان مسئولیت ترجمه انگلیسی و ارمنی این مراسم را برعهده داشتند.

در این مراسم امیرحسین علم الهدی، هوشنگ گلمکانی، آناهید آباد، مجید رجبی معمار، سیمون سیمونیان، روبرت صافاریان، بهتاش صناعی ها، امیر اسفندیاری، آرام شهبازیان، آرن واتیان، سینماگران و نمایندگان سفارت کشورهای مختلف حضور داشتند.


نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم