آیا وزیر خارجه امارات با بازدید از بنای یادبود نسل‌کشی ارامنه قصد تحریک ترکیه را داشت؟

به نقل از سایت: www.isna.ir

رسانه‌های اماراتی به شکلی گسترده به بازدید وزیر خارجه امارات از بنای یادبود نسل‌کشی ارامنه در جریان سفر رسمی‌اش به جمهوری ارمنستان پرداختند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رسمی امارات (وام) که دیگر رسانه‌های این کشور خبر سفر عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات به ارمنستان را از آن نقل کردند، اعلام کرد که آل نهیان در بازدید از بنای یادبود نسل‌کشی ارامنه در این کشور دسته گلی را به یاد ارامنه‌ای که اوایل قرن گذشته میلادی به دست عثمانی‌ها کشته شدند،‌ در محل قرار داد و سپس یک دقیقه به احترام روح کشته‌های این کشتار سکوت کرد، همچنین وزیر خارجه امارات دو شاخه گل را در کنار شمع یادبود قربانیان ارامنه که در طول سال روشن است، قرار داد.

آل نهیان در ادامه ضمن ابراز خرسندی از این سفر تاریخی و مهم ادعا کرد، دولت امارات به دنبال تقویت ارزش‌های دوستی و همزیستی مسالمت‌آمیز میان مردم کشورها و انتشار اخبار دوستی و صلح در سراسر جهان است.

طبق گزارش خبرگزاری وام، بنای یادبود نسل‌کشی ارامنه در سال ۱۹۶۷ میلادی در شهر ایروان پایتخت ارمنستان بنا شد.

به نظر می‌رسد که این بازدید عبد الله بن زاید آل نهیان و انعکاس آن در رسانه‌های اماراتی با هدف تحریک ترکیه به دلیل موضعگیری رسمی و مردمی این کشور در مخالفت شدید با  اصطلاح "نسل‌کشی" انجام شده است.

دولت ترکیه علی‌رغم عدم انکار وقوع چنین واقعه‌ای از پذیرفتن این واقعه با عنوان «نسل‌کشی» خودداری کرده و وجود سیاست سیستماتیک برای نابودی ارمنیان را قبول ندارد. ترکیه معتقد است که در آن سال‌ها علاوه بر ارمنی‌ها ترک‌های بی‌دفاع نیز قربانی آشفتگی‌ها شده‌اند.

این نکته را هم باید افزود، ترکیه در جریان دعوای قطر با چهار کشور عربی حمایت تمام قدی از دوحه داشته است.


نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم