سفیر ارمنستان در ایران: ارمنستان از سرمایه گذاری ایرانیان در این کشور استقبال می کند

به نقل از سایت: www.irna.ir

گرگان – ایرنا - سفیر ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ارمنستان از سرمایه گذاری ایرانیان در این کشور استقبال می کند، گفت: با توجه به موقعیتی که گلستان دارد، این استان زمینه افزایش همکاری تجاری، کشاورزی و گردشگری با ارمنستان را دارد.

ارمنستان از سرمایه گذاری ایرانیان در این کشور استقبال می کند

به گزارش ایرنا، آرتاشس تومانیان روز دوشنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان گلستان در گرگان با بیان اینکه معرفی چند تن از سرمایه گذاران ایرانی در حوزه داروسازی برای سرمایه گذاری دراین کشور انجام شده است، گفت: آمادگی برای همکاری با فعالان اقتصادی گلستان نیز برای سرمایه گذاری در ارمنستان وجود دارد. 

وی ابراز امیدواری کرد که از ظرفیت های استان گلستان برای افزایش مراودات تجاری با ارمنستان در آینده بیشتر بهره گرفته شود. 

وی با بیان اینکه ارمنستان از سرمایه گذاران ایرانیان برای فعالیت در بخش های مختلف استقبال می کند، گفت: دولت ارمنستان برای سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و مخابرات و انرژی های تجدیدپذیر از سرمایه گذاران خارجی حمایت می کند. 

به گفته وی ارمنستان دو منطقه آزاد تجاری شامل خدمات فنی و مهندسی و جواهر و ساعت سازی فعال دارد و یک منطقه آزاد تجاری عمومی نیز در همسایگی ایران در حال تاسیس است که سرمایه گذاران خارجی را در این مناطق برای فعالیت جذب می کند. 

سفیر ارمنستان در ایران، حجم سرمایه گذاری خارجی در پنج سال اخیر در ارمنستان را سه میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: این میزان سرمایه گذاری بیشتر از سوی کشورهای روسیه، فرانسه، آلمان و آرژانتین در حوزه های انرژی، مخابرات، صنایع معدنی و موادغذایی انجام شده است. 

وی در خصوص مزایای جذب سرمایه گذار خارجی در ارمنستان نیز گفت: در این کشور برای جذب سرمایه گذار خارجی محدودیت وجود ندارد و سرمایه گذار می تواند شرکت ثبت کرده و 100 درصد سهام از آن خودشان باشد و همچنین زمین برای سرمایه گذاری خرید کند. 

کشور ارمنستان با وسعت 30 هزار کیلومترمربع در شمال غرب کشورمان واقع شده و 3 میلیون نفر جمعیت دارد. 

به گزارش ایرنا، معاون امور هماهنگی و اقتصادی استاندار گلستان نیز در این نشست گفت: این استان از ظرفیت بسیار خوبی در زمینه های مختلف برای توسعه روابط تجاری با کشور ارمنستان برخوردار است.

محمود ربیعی اظهار داشت: حضور سفیر ارمنستان در استان گلستان فرصت مغتنمی است که ارتباطات تجاری بهتری با این کشور دوست و همسایه برقرار شود.

وی تولیدات کشاورزی و گردشگری را از جمله ظرفیت های کم نظیر استان گلستان برشمرد و گفت: تولید توتون در این استان به لحاظ کیفیت و مرغوبیت در منطقه کم نظیر بوده و آمادگی صادرات این محصول را تا ظرفیت 2 هزار تن به کشور ارمنستان داریم.

به گفته وی اکنون بخشی از توتون تولیدی استان گلستان به کشور روسیه صادر می شود.

ربیعی همچنین به وجود جاذبه های گردشگری بکر استان گلستان اشاره کرد و افزود: از این ظرفیت می توان بیش ازگذشته برای جذب گردشگر از کشور ارمنستان استفاده کرد.

به گزارش ایرنا، در این نشست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان نیز گفت: استان گلستان دارای ظرفیت های منحصر به فرد در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی، دامپروری، شیلات و گردشگری است که ظرفیت صادرات به کشور ارمنستان را دارد. 

رمضان بهرامی افزود: به عنوان نمونه زنجیره تولید مرغ استان گلستان از کشورهای اروپایی فاصله ندارد و آماده صادرات این محصول به کشور ارمنستان هستیم. 

وی به پرورش میگو به عنوان یکی دیگر از ظرفیت های استان گلستان اشاره کرد و گفت: می توانیم همکاری های خوبی را در این زمینه با ارمنستان داشته باشیم. 

در این نشست شماری از فعالان اقتصادی گلستان در خصوص وضعیت ارایه خدمات به سرمایه گذاران در صورت سرمایه گذاری در کشور ارمنستان طرح سوال کردند که سفیرارمنستان در جمهوری اسلامی ایران به آنان پاسخ داد. 

در استان گلستان بیش از 800 بازرگان درحوزه های مختلف فعالیت اقتصادی دارد. 

استان مرزی گلستان واقع در شمال شرق کشور واقع است و بیش از یک میلیون 800 هزار نفر جمعیت آن در 14 شهرستان سکونت دارند.

سفیر ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران به منظور آشنا شدن با ظرفیت های گلستان و دیدار با مسئولان ارشد، نشست با فعالان اقتصادی و بازدید از چند کارخانه تولیدی موفق و جاذبه های گردشگری به این استان سفر کرده است.


نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم