آغاز طرح مرمت نقاشی های کلیساهای جلفای اصفهان

به نقل از سایت: www.alikonline.ir

«آلیک» - طرح مرمت نقاشی های کلیسای حضرت مریم در جلفای اصفهان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به آغاز طرح مرمت نقاشی های کلیسای حضرت مریم و هاکوپ مقدس در جلفای اصفهان با اعتبار اولیه 500 میلیون ریال گفت: این مجموعه منحصر به فرد تاریخی در محله میدان بزرگ جلفای اصفهان واقع شده و دارای تزئینات منحصر به شامل دیوارنگاره های مربوطه به تعالیم مذهبی حضرت مسیح(ع) و وقایع ایام پیامبری ایشان است.

فریدون الهیاری افزود: با توجه به بروز آسیب های مختلف بر روی این دیوار نگاره ها، مرمت لایه های نقاشی دیواری این کلیسای زیبای تاریخی شامل لایه برداری نقاشی ها، تثبیت لایه های رنگ و مرمت گچ بستر دیوارها در دستور کار مرمتگران آثار تاریخی قرار گرفته است.

وی با اشاره به فعالیت 6 ماه مرمتگران این کلیسای تاریخی افزود: در کار مرمت این مجموعه تاریخی تلاش شده است ضمن پاکسازی آلودگی های سطحی، نقاشی های زیبا و منحصر به فرد تاریخی حفظ شود و در عین حال لایه های رنگ پوسته شده نیز تحکیم و تثبیت شود.

کلیسای حضرت مریم از جمله قدیمی ترین کلیساهای جلفای اصفهان است که در سال 1613 میلادی و همزمان با سلطنت شاه عباس اول صفوی و در اوایل استقرار ارامنه در شهرک جلفا توسط یکی از بزرگان جلفا که در نزد شاه عباس از مقبولیت فراوانی برخوردار بود به نام آودیک باباکیان  بنا شد.


نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم