امضای تفاهم‌نامه همکاری گمرکی بین ایران و ارمنستان

به نقل از سایت: www.irna.ir

تهران - ایرنا - ایران و ارمنستان پروتکل تبادل اطلاعات گمرکی امضا کردند، این پروتکل به امضای مسعود کرباسیان، رئیس کل گمرک ایران و وارتان هاراتونیان، رئیس کل گمرک و رئیس کارگروه درآمد کشوری ارمنستان رسید.

به گزارش ایرنا به نقل از گمرک ایران، با اجرایی شدن مفاد این پروتکل هرگونه اطلاعات، درخواست ها و اسناد گمرکی و تجاری دو کشور ایران و ارمنستان باید مطابق با قوانین ملی طرف ها ارایه شود.

بر اساس این توافق، طرف ها هر سه ماه و به صورت سالیانه، تبادل داده های آماری گمرکی درباره تجارت دو جانبه را اجرا می‌کنند.

با اجرای این پروتکل، پیش بینی می شود زمینه تسهیل و توسعه تجارت بیش از پیش فراهم شود و فصل جدیدی از همکاری های تجاری میان دو کشور آغاز شده و سطح روابط اقتصادی دو کشور ارتقا یابد.

صادرات ایران به ارمنستان در سال 1395 به میزان 179 میلیون و 103 هزار دلار و واردات ایران از ارمنستان در مدت یاد شده 20 میلیون و 892 هزار دلار بود.

**همکاری های جدید گمرکی ایران و ارمنستان پس از 13 سال 

رییس کل گمرک ایران در مراسم امضای پروتکل همکاری های گمرکی ایران و ارمنستان گفت: سفر چند ماه قبل، شروع جدیدی پس از ١٣ سال عدم همکاری میان گمرکات دو کشور بود.

مسعود کرباسیان افزود: سندی که امروز امضا می کنیم، تثبیت کننده اسناد قبلی است، تکمیل کننده موافقتنامه نوردوز - مغری به عنوان اصلی ترین مرز مشترک دو کشور است.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به اینکه اسناد و محتوای این پروتکل از سوی دفاتر فنی دو کشور تبادل شده است ، این کار زودتر انجام شود. 

کرباسیان یاداور شد: اکنون شاهد توسعه امر تجارت و افزایش مسافر میان دو کشور هستیم و تقاضا دارم، اگر مساله یا مشکلی وجود دارد، به ما منعکس کنند تا بتوانیم آن را حل کنیم. 

ریییس کل گمرک با تاکید بر اینکه دو کشور می توانند در زمینه تبادل اسامی فعالین مجاز اقتصادی همکاری های داشته باشند، پیشنهاد کرد که از طریق تبادل الکترونیک گمرکات دو کشور این اطلاعات پیگیری شود. 

وی افزود: در چندماه اخیر با همسایگان در حال اجرای این همکاری ها هستیم و با توجه به روشن شدن پروتکل و نحوه تبادل ارتباطات، ظرف 15 روز آینده میتوان آن را اجرایی کرد.

مرک ایران به لحاظ الکترونیک بسیار پیشرفته است

«وارتان هاراتونیان» رئیس کل گمرک ارمنستان و رئیس کارگروه درآمد کشوری ارمنستان نیز در مراسم امضای پروتکل همکاری های گمرکی ایران و ارمنستان اعلام کرد: تفاهم نامه همکاری های گمرکی ایران و ارمنستان می تواند به توسعه یافتن و عمیق تر شدن روابط دو کشور کمک کند.

وی افزود: سیستم الکترونیک گمرک ایران بسیار مجهز، پیشرفته و به روز است و باید در این زمینه تبادل تجربیات و همکاری های بیشتر شود.

هاراتونیان یادآور شد: در ملاقات های قبلی قرار شد فعالیتها در جهت کاهش هزینه های مسافران انجام شود چرا که این اقدام موجب توسعه صنعت توریسم می شود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از ارامنه علاقه مند به سفر به ایران هستنند، افزود: ایرانیان نیز تمایل دارند اوقات فراغت خود را در ارمنستان سپری کنند که امید است با تلاش های دو طرف این روابط تکمیل شود.

رئیس کارگروه درآمد کشوری ارمنستان با بیان اینکه شاهد توسعه امر تجارت و افزایش مسافر میان دو کشور هستیم. افزود: تقاضا دارم، اگر مساله یا مشکلی وجود دارد به ما منعکس کنند تا بتوانیم آن را حل کنیم.

رئیس کل گمرک ارمنستان اظهار داشت: پس از بازگشت به ارمنستان، راه حلی برای هزینه های که خودروهای سنگین پرداخت می کنند پیدا خواهم کرد.

وی ادامه داد: ارمنستان می تواند سکوی ارتباطی ایران با اوراسیا باشد و با توجه به همکاری های انجام گرفته، گمرکات بهنحوی عمل می کنند که مسافرین وجود گمرکات را حس نکنند اما متخلفان حضور گمرک را بیشتراحساس کنند.


نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم