واکنش ترکیه به قطعنامه پارلمان چک درباره کشتار ارامنه

به نقل از سایت: www.isna.ir

دولت ترکیه قطعنامه مجلس جمهوری چک مبنی بر "نسل‌کشی" خواندن وقایع سال ۱۹۱۵ را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی صباح، وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد: ما شدیدا قطعنامه مجلس جمهوری چک مبنی بر نسل‌کشی خواندن ارامنه توسط عثمانی‌ها در سال ۱۹۱۵ را محکوم و رد می‌کنیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: ما همچنین از نامه میلوش زمان رئیس جمهوری چک به جمعیت ارامنه این کشور درباره وقایع سال ۱۹۱۵ که حاوی تحریف‌های تاریخی گسترده‌ای بود ابراز تاسف می‌کنیم.

بر اساس این بیانیه، رئیس جمهوری جمهوری چک در نامه خود خطاب به ارامنه تاکید کرده بود که تاریخ نباید توسط سیاستمداران تفسیر شود بلکه در عوض باید مورد تحقیق مورخان قرار گیرد.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه با اشاره به این اظهارات آمده است، رئیس جمهوری چک با حرف‌های اخیرش سخنان خود را نقض می‌کند چرا که شخص وی نیز اظهاراتی سیاسی در قبال حوادث ۱۹۱۵ مطرح کرده است.

در واکنش به این اقدام دولت چک، وزارت خارجه ترکیه سفیر این کشور در آنکارا را فراخوانده است. ترکیه کاربرد واژه "نسل‌کشی" ارامنه درباره کشتارهای گسترده این اقلیت از سوی عثمانی‌ها در سال ۱۹۱۵ را رد می‌کند و معتقد است این کشتارها در تعدادی کمتر، در جریان وقایع جنگ جهانی اول صورت پذیرفته است.


نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم