سرکیسیان: روابط ایران و ارمنستان نمونه همبستگی میان ادیان است

به نقل از سایت: www.irna.ir

 

تهران - ایرنا- «سرژ سرکیسیان» رئیس جمهوری ارمنستان روز جمعه در سخنرانی استقبال از پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان، روابط میان جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان را مثال بارز دوستی میان ادیان توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری «آرمن پرس» ارمنستان، در متن سخنرانی رئیس جمهوری ارمنستان این کشور آمده است : مثال های دوستی بین ادیان بسیار است. همکاری میان جمهوری ارمنستان و جمهوری اسلامی ایران یک نمونه آن است.

وی افزود : یا حتی می توان به حضور صلح آمیز جوامع ارمنی و همزیستی آن ها با کشور های میزبان و اقلیت های دینی و ملی در خاورمیانه پیش از تحولات نامطلوب اخیر اشاره کرد.

رئیس جمهوری ارمنستان خطاب به پاپ افزود : ما با اندوه فراوان شاهد اقدام های بیگانه ستیزانه و خرابکارنه در این منطقه هستیم که تنها هدف آن، پاک کردن حافظه تاریخی مردم است.

پاپ فرانسیس رهبر مذهبی کاتولیک ها از امروز سفر سه روزه خود را به ارمنستان آغاز کرده است. 

با وجود آنکه پیش بینی می شد وی از ایجاد مناقشه های دیپلماتیک با ترکیه در این سفر جلوگیری کند، در سخنرانی خود در جمع مقام های ارمنستان، از واژه «نسل کشی» برای توصیف قتل ارمنی ها به دست ترک های عثمانی در جریان جنگ جهانی اول اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتد پرس» پاپ گفت : این تراژدی، این نسل کشی، متاسفانه نقطه شروع یک مجموعه غم انگیز از حوادث بزرگ قرن گذشته بوده است.

پاپ فرانسیس پیش از این در مراسم یکصدمین سالگرد قتل عام ارمنی ها در واتیکان در سال 2015 نیز به بیانیه مشترکی که توسط پاپ ژان پل دوم و گاگرین دوم در سال 2001 به امضا رسیده بود، اشاره کرده و قتل عام ارمنی ها را نخستین نسل کشی قرن بیستم خوانده بود.

ترکیه در آن زمان سخنان پاپ را یک تهمت و غیرقابل قبول توصیف کرد و در اعتراض به این سخنان، سفیر خود به واتیکان را فراخواند و به مدت 10 ماه او را از حضور در سفارت این کشور در واتیکان منع کرد.

 

نظر خود را بنویسید


Security code
Refresh

نظرات  

 
0 # koroush imani 1395-04-07 15:58
درود بر ارمنستان و ایران
پاسخ دادن | نقل قول کردن و پاسخ دادن | نقل قول کردن
 
 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم