کودتای نافرجام در ترکیه تاثیری بر جامعه ارامنه این کشور نداشته است

به نقل از سایت: www.robertmarkarian.com

به اعتقاد کارشناس ارمنی در یک سال گذشته ترکیه به سرعت به سمت رژیم دیکتاتوری حرکت کرده است.

باگرات استوکیان سردبیر بخش ارمنی نشریه "آگوس" استانبول در گفتگو با پایگاه خبری  Tert.am با اشاره به تحولات پس از کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه افزود:"رئیس جمهوری ترکیه با حفظ کلیه اختیارات پیشین از آزادی عمل مطلق در اقدامات خود برخوردار شد. این اختیارات و آزادی عمل بویژه پس از همه پرسی اصلاحات قانون اساسی در 16 آوریل گذشته جنبه قانونی یافتند. پارلمان اهمیت خود را از دست داده و از این پس تنها به نهادی برای تائید امضای رئیس جمهوری بدل خواهد شد."

لازم به یادآوری است که در پی کودتای نافرجام در 16 ژوئیه سال گذشته سرکوب های شدید علیه نشریات، سازمان ها و مراکز مختلف این کشور اعمال شده و تعداد زیادی از شهروندان این کشور از کار برکنار و یا زندانی شدند. دولت ترکیه فتح الله گولن رهبر گروه مذهبی "هیزمت" و از منتقدان اصلی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور را که در حال حاضر در پنسیلوانیای آمریکا اقامت دارد متهم به سازماندهی این کودتا کرده است.

استوکیان افزود:"از زمان کودتای نافرجام تاکنون شمار افراد برکنار شده به 150 هزار نفر رسیده است. کشور در شرایط بی ثباتی شدید قرار دارد که در کنار آن بی ثباتی اقتصادی نگرانی های زیادی را ایجاد کرده است زیرا از حجم سرمایه گزاری خارجی کاسته شده است و سرمایه گزاران خارجی سرمایه های خود را از ترکیه به کشورهای دیگر منتقل می کنند."

به اعتقاد این کارشناس ارمنی اردوغان با اجرای چنین سیاستی در داخل کشور به دنبال کسب موفقیت در عرصه سیاست خارجی است اما توفیقی نخواهد داشت. استوکیان اظهار داشت:"اردوغان به دنبال گسترش ایدئولوژی و تفکرات حزب حاکم ترکیه در منطقه است . به همین دلیل نیز درصدد بهره برداری از بحران سوریه برآمد اما در این زمینه موفقیتی کسب نکرد."

به گفته سردبیر بخش ارمنی نشریه "آگوس" در طی این مدت اردوغان با مشکلات فزاینده ای در داخل این کشور در رابطه با کردها مواجه بوده است که در نتیجه آن بسیاری از جوامع کرد در این کشور نابود شده و جمعیت بسیاری از مناطق کردنشین تا 90 درصد کاهش یافته است.

باگرات استوکیان همچنین افزود، اردوغان در سال های اخیر بسیاری از نیروهای ملی گرای ترکیه را به دور خود جمع کرده است که این موضوع به ضررمخالفان و بویژه احزاب سکولار این کشور تمام شده است. وی همچنین افزود:"در این رابطه بیشترین ضرر را حزب دموکراتیک خلق ها متحمل شده و در حال حاضر 10 نماینده این حزب در زندان بسر می برند."

استوکیان معتقد است که کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه تاثیری بر جامعه ارامنه این کشور نداشته است. وی اظهار داشت:"این کودتا در رابطه با مخالفان تاثیر گذار بود و مهم نبود که آیا آن ها از طرفداران گولن هستند یا نه. آن هایی که با سیاست های اردوغان و دولت او مخالف بودند از این کودتا ضربه خوردند اما این کودتا تاثیر منفی خاصی بر جامعه ارامنه نداشته است."


آخرین اخبار

ارامنه به «طرح هر مسجد یک خانه» می‌پیوندند

07 ارديبهشت 1398
ارامنه به «طرح هر مسجد یک خانه» می‌پیوندند

 

نماینده مسیحیان ارمنی شمال ایران در مجلس شورای اسلامی گفت

گروه داوطلب ارامنه تهران:دلبستگی به هموطنان ما را به پلدخترکشاند

29 فروردين 1398
گروه داوطلب ارامنه تهران:دلبستگی به هموطنان ما را به پلدخترکشاند

 

بر اساس حس وطن دوستی و انسان دوستی و وظیفه انسانی برای کمک به سیل زدگان پلدختر به این شهر آمدیم

تئاتری که ۱۳۱ ساله شد

17 فروردين 1398
تئاتری که ۱۳۱ ساله شد

 

تئاتر به مفهوم امروزی آن، از سال ۱۲۶۷ شمسی به زبان ارمنی در جلفای اصفهان شروع شد

خداحافظی آرن داوودی از تیم ملی بسکتبال

05 اسفند 1397
خداحافظی آرن داوودی از تیم ملی بسکتبال

 

آرن داوودی کاپیتان تیم ملی ایران در این بازی با بوسیدن چهار گوشه زمین بسکتبال

منابع تحقیقاتی

وضعیت ارمنیان و کردها در سال های جنگ جهانی اول بررسی شد

دیپلمات های انگلیسی و عثمانی واژه ارمنستان را از معاهده سن استفانو حذف کردند اما نگرانی برای دولت عثمانی وجود داشت


روشنفکران ترک که نسل کشی ارامنه توسط این کشور را به رسمیت شناخته اند. ـ بژان ماتور

ماسیس پست، بخشی از سری مقاله های خود را به روشنفکران ترکی که نسل کشی ارمنیان را به رسمیت شناخته اند را اختصاص داده است


کودتای نافرجام در ترکیه تاثیری بر جامعه ارامنه این کشور نداشته است

باگرات استوکیان سردبیر بخش ارمنی نشریه "آگوس" استانبول در گفتگو با پایگاه خبری  Tert.am با اشاره به تحولات پس از کودتای نافرجام


کمک های جمهوری آذربایجان به تروریزم بین المللی

گروه های تکفیری سلفی، شورشیان ضد حکومتی، داعشیان و دیگر گروه های تروریستی، اسلحه و جنگ افزارهای مورد نیاز خود را


بحران هویتی در ترکیه

صادق ملکی، کارشناس و تحلیلگر ارشد سیاسی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می‌نویسد:از خاکستر خرابه های عثمانی جمهوری ترکیه


اطلاعیه ها

کلیسای بـِتقـِهـِم مقدس - جلفای نو


 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم