کلیساهای اصفهان

بنا بر اطلاعات موجود، تا قبل از پایان قرن هفدهم میلادی در خود شهر اصفهان شش کلیسا و در منطقه­ی جلفای نو 24 کلیسا وجود داشت که در حال حاضر از کل این تعداد تنها 13 کلیسا در منطقه­ی جلفا باقی مانده است.

کلیساهای بنا شده در اصفهان صرفاً یک ساختمان خاص برای انجام فرایض مذهبی نبودند بلکه شامل مجموعه­ای از بناهای مختلف در اطراف ساختمان کلیسا می­شدند که کاربردهای علمی و فرهنگی نیز داشتند و کتاب­های دستی بسیاری در آنها نوشته شده که در حال حاضر نمونه­هایی از آنها در موزه­ی کلیسای وانک اصفهان نگهداری می­شوند. در محوطه­ی اطراف این کلیساها، مدفن روحانیان، بازرگانان و افراد سرشناس ارمنی قرار دارند که بیانگر بخشی از تاریخ ارمنیان جلفای اصفهان است.

ارمنیان مهاجر به اصفهان در حدود پنجاه سال پس از استقرار در این شهر، به فرمان شاه عباس دوم به جنوب رودخانه­ی زاینده رود کوچانده شدند. این مهاجران عمدتاً در قسمت جنوبی پل مارون سکنی گزیدند و محله­های جدیدی را ایجاد کردند. به این ترتیب، کلیساهایی که آنان پیش از این در داخل شهر اصفهان بنا کرده بودند متروکه و به مرور زمان تخریب شدند. امروزه از این کلیساها تنها نامی و مختصر اطلاعاتی باقی مانده، اما از معماری آنها هیچ گونه اطلاعاتی در دست نیست. معروف­ترین این کلیساها دیر مریم مقدس است که کتاب­های دست نویسی به تاریخ 1634 میلادی از آن به یادگار مانده است.

ادامه مطلب: کلیساهای اصفهان

کلیساهای ارامنه که در طی زمان از بین رفته اند - جلفا

کلیسای سارگیس مقدس
کلیسای سارگیس مقدس یا دیر اُوهانا وانک در سال 1609م در محله ی هاکوپجان بنا شده. در سال 1658م، زمانی که اسقف اُوهان از طرف جاثلیق ارمنیان به مقام خلیفه گری ارمنیان جلفا منصوب شد، به علت نیمه کاره بودن ساختمان کلیسای آمناپرگیچ مقدس این کلیسا را به منزله ی کلیسای جامع و مقر خود انتخاب کرد. به همین دلیل هم این کلیسا به نام وی به دیر اُوهانا وانک معروف شد. این بنا طی سال های بعد به تدریج تخریب شد و تا نیمه ی قرن نوزدهم میلادی (1850م) تنها ویرانه ای از آن باقی ماند، اما ناقوس خانه ی آن تا سال 1930م پا برجا بود. در حال حاضر اثری از این بنا باقی نمانده است.
کلیسای نازارِت مقدس
این کلیسا در سال 1611م در میدان بزرگ جلفا بنا و در اوایل قرن نوزدهم میلادی کاملاً ویران شد و در حال حاضر اثری از آن باقی نمانده است.
کلیسای آنانیای مقدس
این کلیسا که در اوایل قرن هفدهم میلادی در محله ی هاکوپجان بنا شده بود در قرن هجدهم میلادی کاملاً ویران شد و در حال حاضر اثری از آن بر جای نمانده است.

ادامه مطلب: کلیساهای ارامنه که در طی زمان از بین رفته اند - جلفا

زیر مجموعه ها

 
Persian Armenian

گزارش تصویری

گالری فیلم